Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24336)

Топ 10 филма за преживување

Дури и најдобрите режисери треба добро да се намачат за да создадат совршени околности за идеален филм. Авторите на овие филмови навистина завршиле одлична...

Два нови термина за претставата „Чиста хероина“

На 15 и на 16 мај во „Јавна соба“ со почеток во 19 часот ќе се одигра театарската претстава „Чиста хероина“ според текстот „Лична...

„Жилетите од Бирмингем“ можеби ќе има две сезони повеќе од...

Стивен Најт, творецот на ТВ-серијата „Жилетите од Бирмингем“, открива дека приказната за озлогласеното семејство Шелби ќе има две сезони повеќе од предвиденото. Најт моментно работи...

„Одмаздници“ соборува рекорди

Последниот филм на „Марвел“ заработи повеќе од милијарда долари Филмот „Одмаздници: војна на бесконечноста“, на режисерот Ентони и Џо Русо, минатиот викенд постави уште еден...

По „оскарот“, Коби Брајант ја доби и наградата „еми“

Легендата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант, освои уште една награда за анимацијата „Диар баскетбол“. Краткиот филм беше награден со „еми“, која се смета за...

Скорсезе и Бланшет го прогласија 71-от Филмски фестивал во Кан за...

Американскиот режисер Мартин Скорсезе и австралиската глумица Кејт Бланшет, го прогласија за отворен 71-от Филмски фестивал во Кан, прв по избивањето на скандалот со...

Ново продолжение на „Рамбо“

Никогаш не е доста во животот од акциите на Рамбо или Силвестер Сталоне. Сталоне деновиве ги израдува своите обожаватели со тоа што на својот инстаграм-профил...

Македонија копродуцент на филм во трка за канската „палма“

Со еден филм во официјалната натпреварувачка програма, со четири најнови остварувања што ќе бидат прикажани на филмскиот маркет, како и со неколку значајни промотивни...

Музички приказни – „Ода на радоста“

Во 1824 година Лудвиг ван Бетовен (1770-1827) ја напишал својата последна, деветта, симфонија. Со неа тој вовел ново толкување на симфонизмот, првпат вметнал човечки...

Болки во долниот дел на грбот

Движејќи се низ градските улици неретко ќе забележиме луѓе што одат кривејќи, држејќи се за половината, укочени, со израз на непријатност или гримаси на...