10.5 C
Skopje
23.5.2019 - 5:19

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24335)

Музичарите горди на првата „Македонска рок-енциклопедија“

Тошо Филиповски, музички новинар и директен учесник во создавањето на македонската рокенрол-сцена, завчера на ден пред својот роденден, на платото пред МКЦ го претстави...

Конкурс за летна школа за современа уметност во Приштина

Проектниот простор „Прес ту егзит“ информира дека „Стејшн“, центар за современа уметност од Приштина, го објави отворениот повик за учество на летната школа за...

Македонија шести пат едноподруго без финале на „Евросонг“

Речиси сите фаворити за победа (или топ 10) беа изведени во првата евровизиска вечер, а консензус во евровизиските кулоари беше дека во конкуренцијата во...

Концерт на Темков и Вршкова во Мајнц

Нашите врвни музички уметници Страшо Темков, флејта, и Марија Вршкова, пијано, по покана на една од најпрестижните музички академии во Европа, универзитетот „Јоханес Гутенберг“...

Изложба на Васко Ристовски во Музејот на Македонија

Изложбата на Васко Ристовски „Македонска наивна уметност“ ќе биде отворена вечерва во 19 часот во Музејот на Македонија. Ристовски е истакнат претставник на наивната...

Лисабонската декларација – негирање на Македонија

Да продолжат или да прекинат преговорите околу „разликата“ за името на нашата држава (2) Советот на Европската заедница, под португалското претседателство, наместо да ја признае...

МСУ во посета на Лоџ и на Амстердам

Музејот на современата уметност-Скопје, по одобрениот грант од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност за програмата „Еразмус“, оствари посета на музејот „Штуки“...

Избрани најдобрите книжевни изданија

Прво место во категоријата за најдобра едиција му е доделено на „Огнови“ на издавачкиот центар „Антолог“, а второ место на „Басни од Македонија“ од...

Никој нема право да склучува договор за името

Колумните во весникот „Нова Македонија“ што се посветени на прашањето за името редовно и со посебен интерес ги читам. Со поголем дел од текстовите...

Тачи на соочување со Меркел

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера се сретнa со германската канцеларка Ангела Меркел, со која разговараше за продолжување на дијалогот за нормализација на односите...