Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24334)

Шчербак: Русија сака добри односи со Македонија

Искрено сакаме односите помеѓу Македонија и Руската Федерација да се унапредуваат успешно, конструктивно, во духот на соработката, заемното разбирање и рамноправноста. Русија се обидува...

Македонија опкружена со најсиромашните ЕУ-членки

Највисока стапка на сиромаштија меѓу земјите-членки на Европската Унија има во земјите што се во нашето опкружување, односно во Бугарија и во Грција. Имено,...

Дали ќотекот навистина е од рајот излезен?!

Резултатите од истражувањето на УНИЦЕФ, според кои во Македонија доминираат насилните методи на дисциплинирање на децата, влијаеја поразително на пошироката јавност. Стручната јавност, пак,...

Денот на победата над фашизмот е мој празник

Во пресрет на Деветти мај - Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, „Нова Македонија“ доби ексклузивна можност да разговара со Владо...

Би се преименувале МАНУ, НРБМ, АРМ…

Доколку се прифати грчкиот предлог за име за севкупна употреба, тогаш МАНУ нема да се вика Македонска академија на науките и уметностите туку ќе...

Што го иритира Трамп во договорот со Иран?

Опстанокот на договорот е доведен во прашање по заканите на американскиот претседател за повлекување од спогодбата. Еден од главните приговори на Трамп е дека...

Една просечна плата за скромен матурски изглед

Новите генерации матуранти за поубав изглед се подложуваат и на естетски корекции Матурската прослава е круната на завршувањето на средното образование. Младите од безгрижни средношколски...

Компир – подземен резервоар на енергија

Скромната намирница наречена компир има важна улога во развојот на човештвото. Се нарекува подземен резервоар на енергија бидејќи изобилува со скроб и обезбедува доволно...

Киев, Украина, Кличко и Шевченко се подготвуваат за финалето во ЛШ

Мечот ќе се игра на Олимпискиот стадион во Киев, а за пехарот ќе се борат Реал, кој е најтрофеен со 12 титули, и Ливерпул,...