Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24333)

Во летната сезона за 20 проценти повеќе туристи од Холандија

Првите холандски туристи во летната сезона во Македонија слетуваат денеска со туроператорот „Корендон“ на охридскиот аеродром. Чартер-летовите на релацијата Амстердам - Охрид - Амстердам...

Повисоки плати за да се подигне животниот стандард на граѓаните

Порастот на економијата ќе се придвижи со владината мерка за поддршка на пораст на фирмите во трудоинтензивните сектори заедно со мерката за зголемување на...

Преку поддршка на инвестициите до зголемен економски раст

Бирократските процедури, бавната администрација и несоодветните квалификации на работната сила во Македонија се клучните слабости што ги детектирале италијанските бизнисмени Интересот на италијанските бизнисмени за...

Десетина кичевски села со неисправна вода за пиење

Водата од овие водоводи не смее да се користи за пиење и за приготвување храна сѐ до добивањето исправен примерок, велат надлежните Во последните десетина...

Општините да ги користат средствата за инфраструктура од ЕИБ

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски и градоначалникот на општина Желино Блерим Сејдиу направија увид во изведувањето на градежните работи за водовод и...

„Евросонг 2018“ во знакот на штедењето

„Lost and found“, песната на македонските евровизиски претставници, од почеток беше прифатена од евровизиските обожаватели и тука е една од омилените. Но еуфоријата спласна...

Пиромани колку сакаш, пожарникари ни за лек

Противпожарната единица во Битола има вкупно 22 професионални пожарникари, што е недоволно за општината, која според големината би требало да има најмалку 71 пожарникар,...

НБРМ не смее да остане без гувернер

Народната банка на Република Македонија (НБРМ) не смее да се остави без гувернер, бидејќи тоа би имало негативни импликации врз економијата на државата, се...

Австрија ќе лобира Македонија побрзо да добие датум за преговори со...

Врз основа на сѐ она што Македонија го постигна, Австрија за време на своето претседавање со Европската Унија ќе ги убедува европските партнери и...

Да не се блокира патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

НАТО да го врати пристапниот процес на Македонија под ФИРОМ, а формалното членство да се случи дури откако ќе се постигне договор за името....