Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24331)

Гоце Делчев водел грижа и за бегалците од Македонија префрлени во...

„Нова Македонија“ во 1953 година објави дотогаш необјавено писмо на македонскиот револуционер По повод 50-годишнината од смртта на Гоце Делчев, „Нова Македонија“ објави три дотогаш...

Како да се донесе Европа во Македонија

На кој начин Европа ќе пристигне во Македонија е дилемата што е актуелна во домашната јавност во пресрет на 9 Мај, Денот на Европа,...

Апсурдноста на грчкото ерга омнес

Грчкото барање за едно име за севкупна употреба или т.н. ерга омнес е бесмислено, ирационално и апсурдно во секоја смисла и спротивно на меѓународните...

Купувачите секојдневно доживуваат ценовен шок

Граѓаните секојдневно се шокираат од цените на овошјето и зеленчукот на зелените пазари и од оние во големите маркети. Само пред два дена во...

Аголни гарнитури – идеален мебел за дневната соба

Аголните гарнитури секогаш се во тренд кога е во прашање уредувањето на ентериерот. Без разлика на бојата, обликот или материјалот од кој се изработени,...

И новинари од „Нова Македонија“ дел од маратонот

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ исто така ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска, Сања Јачевска, Радмила Заревска и Гоце...

Ливерпул може да избие на третото место

Ливерпул со нова титула во фудбалската Лига на шампионите (порано Куп на шампионите) може да избие на третото место на листата на прваци. Реал...

Маратонско Скопје подготвено за нов спектакл

Утрешниот спортски настан ќе го увеличи светската рекордерка во маратон, Британката Пола Ретклиф, која ќе биде промоторка на „Скопскиот маратон“. Таа е втора мегаѕвезда...

По 20 години, тим со три финалиња во низа

Реал Мадрид трета година во низа ќе игра во финалето на фудбалската Лига на шампионите. Со тоа се доближи до достигнувањето на истиот клуб...