Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24331)

Бугарските превозници на протест против европските барикади

На 15 и 16 мај годинава бугарските превозници ќе излезат на протест против обидите на Брисел да воведе сериозни рестрикции во областа на транспортот....

Аманетот на хероите

Затоа е добро кога на 9 мај претставници на политичките партии и функционери ќе говорат или оддаваат почест во спомен на загинатите, да се...

Што се увезувало, а што се извезувало од Скопје во минатите...

Уште од античкиот период Скопје е крстосница на патишта, а таквата негова местоположба била особено погоднa за развитокот на трговијата. И во рановизантискиот период,...

Анѓушев: Конкуренцијата ќе ги поевтини енергентите

Со новиот закон за енергетика, кој е на разгледување пред пратениците во Собранието на Република Македонија, ќе се обезбеди конкурентност во енергетскиот сектор, смета...

Банките даваат сигнал да се зголеми кредитирањето

Најголем дел од приходите банките оствариле преку камати. За една година инкасирале 254 милиони евра, а само од домаќинствата наплатиле 150 милиони евра. Од...

Празниците поминаа, ѓубриштата останаа

Традиционално, за Први мај граѓаните практикуваат да излезат во природа, каде што фамилијарно приготвуваат скара и се дружат. Во тој поглед не беше исклучок...

Паднатиот мост на Крива Река го раздели селото Довезенце на два...

Селото Довезенце, кое се наоѓа на 25 километри од Куманово, во правецот кон Крива Паланка, и е во непосредна близина на селото Клечовце, во...

Манастирот „Св. великомаченик Георгиј“ под Дервен зрачи со духовност

Според преданието, на местото каде што е изграден манастирот порано имало црквичка, направена од штици, со една икона. Најпрво била урната, оти се мислело...

Македонските народни песни Тито ги слушаше во најтешките моменти

„Почина другарот Тито“, беа зборовите што со растреперен глас ги соопштија телевизиските спикери на сите поранешни југословенски телевизии, фудбалскиот натпревар Хајдук - Црвена звезда...

Издишува ли „балонот со оптимизам“

И по последната средба во Солун на министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров, како дел од...