Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24331)

Мадона: спејсшатл на поп-музиката

Мадона е жена што ја промени културата и ги либерализира Соединетите Американски Држави, а со самото тоа и светот. Уште на самиот почеток кога...

Со пејсмејкерите до полесно постигнато време на „Скопскиот маратон“

Во текот на трчањето телото и духот на моменти знаат да се „поткараат“, ама инстинктот и желбата ве водат до посакуваната цел, вели пејсмејкерот...

Авторски концерт на Дамјан Темков и Филип Иванов

Авторски концерт на Дамјан Темков и Филип Иванов, вечерва, во 20 часот, ќе се одржи во Музејот на градот Скопје. На концертот ќе настапат...

Наградата „Гоце Делчев“ за редок труд за културното богатство на Прилеп

Наградата „Гоце Делчев“, која се доделува за особено значајни остварувања од интерес за Република Македонија од областа на науката, вчера им беше доделена на...

Ретроспективна изложба на Митко Куновски во НЛБ-галерија

Ретроспективната ликовна изложба на Митко Куновски е отворена во НЛБ-галерија. Куновски е автор на неколку самостојни изложби, а како долгогодишен член на Друштвото на...

И Македонија гласа за најдобриот европски филм

Европската филмска академија оваа година ги селектира филмовите: „Девојка во бегство“ во режија на Сандра Ванучи, „Револуција на дрвените коњчиња“ во режија на Селма...

Реваншизмите се враќаат како бумеранг

Луѓето што се отиснуваат во политичките врвови за да прават какви било реваншизми и одмазди, не смеат да го прават тоа. Ни да помислат....

Министерот за внатрешни работи го врати пратеничкиот мандат

Поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири, го врати пратеничкиот мандат. Тој последните месеци беше на нишан на сериозни напади поради сомневања...

Ципрас го бранеше договорот за бегалците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше контроверзниот договор помеѓу ЕУ и Турција за мигрантите, во обид да го олесни гневот на грчкиот остров Лезбос,...

Безумност, ерга омнес!

За да бидеме доследни, мора да признаеме дека ова безумие ќе го немаше ако немаа помош во новинарството, академијата, универзитетот, удбашките структури, во потомците...