Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24329)

Преполн контејнер турнат во реката Сушица

Колку вработените од комуналното претпријатие и да се грижат за редовно одржување на градската чистота во Кичево, сепак, поединечно граѓани не водејќи сметка дека...

Јавно-тајна дипломатија на Корејскиот Полуостров

Во современата литература поимот дипломатија најчесто се одредува односно се поврзува со грчкиот збор диплома, што значи формално посредување во меѓусебното комуницирање помеѓу државите,...

Битола со 10.000 евра сака(ла) да го развива туризмот

Времето покажува дека Битола, и покрај разни трибини, стручни форуми, семинари и промоции, не само што нема стратегија за развој на туризмот, туку нема...

Аргументи за тајната дипломатија

Кога сенаторот на Њу Џерси, Роберт Менендез, најави дека ќе се спротивстави на номинацијата на Мајк Помпео за нов американски државен секретар, тој ја...

ССК бара навремена и сигурна достава на поштенските пратки

Потребна е имплементација на нови трендови за брзина и сигурност на поштенските текови како прв чекор за навремена достава на пратките Имплементација на светските трендови...

Коѕијас во „адвокатскиот тим“ на Заев

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, како што пренесуваат грчките медиуми, се обидувал да им објасни на македонските претставници дека уставните промени се...

Игра на нерви и на време

Грција сѐ повеќе притиска со своите уцени и апсурдни барања од една комотна и супериорна позиција, додека Македонија соочена со кратки рокови и временскиот...

Глобалните воени расходи највисоки по Студената војна

Глобалните воени расходи за 2017 година се зголемени до највисоко ниво од Студената војна. Водечки на листата се САД, Кина и Саудиска Арабија. Воените...

СЗО: Седум милиони луѓе годишно умираат од загаден воздух

Околу седум милиони луѓе умираат секоја година поради изложеност на загаден воздух, објави Светската здравствена организација (СЗО). Нови податоци покажаа дека девет од 10 луѓе...