22.5 C
Skopje
18.9.2021 - 0:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24327)

Естетиката тешко се забележува во морето од агресивно шаренило

Клучни за создавање препознатлив бренд се квалитетот, доследноста и истрајноста. Естетиката кај нас е современа и скромна, и тоа истовремено претставува квалитет и препрека...

Рускиот патријарх во посета на Тирана

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, в сабота ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата се преземени засилени безбедносни мерки од страна...

Пресметка со високата корупција и криминал

Албанија треба да се пресмета со носителите на криминалот и корупцијата пред да почне со преговори за членство во ЕУ. Оваа оцена ја изнесе...

Српската полиција ќе го уапси Харадинај

Министерот на српската полиција Небојша Стефановиќ упати предупредување до косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ќе биде уапсен доколку тој оди во посета на општините...

За тоа како престануваш да бидеш човек

Ако сами, без кревање на гласот и борба, прифатиме идентитетско обезличување со промена на името, не само што престануваме да бидеме луѓе туку сосема...

Вучиќ очекува брз договор со Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, верува во можноста за нормализација на односите со Приштина и потпишување на спогодбата за соработка во наредните шест до...

Епицентарот или ексцентарот на светот

Досега главно сите информации за текот на разговорите доаѓаа од грчка страна, при што не се пропушташе секоја шанса да се споменат грчките црвени...

Со Македонија на дневен ред се затвора зградата на НАТО

Персоналот на 29-те земји-членки ќе се дислоцира во новото седиште во јуни, за чија изградба беа потрошени 1,5 милијарда долари Македонија е на агендата на...

Во Македонија многу ѝ веруваат на Словенија

Интервју со Милан Јазбец, амбасадор на Р. Словенија во Р. Македонија Македонија сега е пример дека целиот регион може да оди напред. Можеби ќе звучи...

Дијалогот е клучот за остварување на работничките права

Дарко Димовски, претседател на Сојузот на синдикати на Македонија ССМ во наредниот период ќе се залага социјалните партнери по пат на социјален дијалог да усвојат...