Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24322)

Библиофилија

Би можела да пишувам за смешната еуфорија поради „чистата и безусловна препорака“ за почеток на преговорите за влез во ЕУ (чиј краен исход веќе...

Недопишана или избришана историја на Балканот

Во тој наплив на национални емоции за прочистување на историјата треба отворено да се биде внимателен на обидите за негирање на македонската историја и...

Внимателно да се притиска на педалот за гас

Прашањето за името, интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО и понатаму остануваат во фокусот на политичарите, но и на меѓународната заедница. Во...

Просветни инспектори одат на терен со „марути“ старо 25 години

И покрај тоа што сработиле повеќе од предвиденото, лани не бил награден ниту унапреден ниту еден просветен инспектор При вршење на инспекциските надзори, државните просветни...

И амбалажата го продава производот

За пласман на македонските производи на странските пазари потребно е брендирањето, односно дизајнот на производите да се усогласи со трендовите и со барањата на...

Томос од вселенскиот патријарх

Претседателот Петро Порошенко на 17 април одржа средба со шефовите на фракциите на Врховната рада на Украина и ги повика да го поддржат обраќањето...

Каква беше мисијата на САД во Сирија?

Трамп изјави дека „мисијата е извршена“, но никогаш вистински не дефинира каква беше целта на оваа најнова воена кампања на САД помогната од сојузниците,...

Вселенската патријаршија може да биде порта за македонската автокефалност?

МПЦ веќе има изградено јасен став од кој нема да отстапи, а тоа е дека решението на нејзиниот статус во православниот свет е само...

Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал?

Британската полиција и разузнавачките служби ги идентификувале осомничените за нападот на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, пишува „Дејли телеграф“. Британскиот весник...

Над 30 лица убиени во самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 31 лице се убиени, а 54 се ранети при експлозија во Центар за регистрација во избирачки списоци во авганистанскиот главен град Кабул. Здравствените...