Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24320)

Куба без Кастро првпат по 60 години

Диаз-Канел го менуваше Кастро на големите политички настани, ги пречекуваше странските претставници и патуваше во странство како претставник на Владата. Сепак, ако се земе...

Едукативна работилница во основното училиште „Ацо Шопов“

„Како да се спаси планетата Земја“ е мотото на настанот што се одржа во основното училиште „Ацо Шопов“ во скопската населба Радишани. Идејата за...

Градоначалникот Шилегов избран за прв потпретседател на НАЛАС

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, е назначен за прв потпретседател на НАЛАС, мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа, за оваа 2018...

Во приватните деветнаесетки патниците влегуваат чисти, а излегуваат извалкани

Снежана Калабакова Хигиената во некои автобуси вклучени во јавниот градски превоз е под секое ниво. Валкани седишта, извалкани патосници, прозорци што не се избришани којзнае...

„Спејс екс“ го испрати сателитот ТЕСС во вселената

Со помош на Елон Маск, НАСА го испрати во вселената сателитот дизајниран за наоѓање нови планети Американската национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) го испрати...

Кралицата Елизабета Втора ќе го означи стартот на Лондонскиот маратон

В недела 38-ми пат ќе се одржи познатиот Лондонски атлетски маратон (првата трка беше во март 1981 година) на кој се очекува да настапат...

Третата фаза за билети за СП е според принципот „кликнувај побрзо“

Оваа „фаза три“ од продажбата на билетите насловена како „продажба во последната минута“ ќе трае до финалниот натпревар на СП, на 15 јули и...

„Трчањето покрај ’Биг Бен’, со македонското знаме в раце, е нешто...

Атанас Наумов за нецели две години ги истрча најпознатите шест светски маратони, во Лондон, Њујорк, Чикаго, Бостон, Берлин и во Токио, а таков успех...

На повидок генетички модифицирани спортисти?

Генетичка терапија што се дефинира како техника за користење и манипулирање со гените за лекување или за спречување болести, може да се (зло)употреби и...