27.2 C
Skopje
19.8.2019 - 22:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24316)

Калина Велковска-Кали ја сними „Ти ми зеде сѐ“

„Ти ми зеде сѐ“ е првиот соло-сингл на Калина Велковска-Кали. Специфичноста на нејзиниот вокал и интерпретација го инспирираа нејзин прв соло-сингл. - Кали како...

Комисијата за култура на средба со културните дејци од Кичево

За да ја подобри транспарентноста во своето работење, како и да им овозможи на граѓанските здруженија, невладините организации и на поединци блиски до културата...

Со концертот во МОБ, Вејчеслав Поповски го оствари својот сон

Младоста и дарбата, испреплетени со традицијата и искуството, и овој пат се покажаа како вистинска формула за успех, бидејќи она што го слушнавме беше...

Детскиот свет ми е поблизок, сакам што подолго да останам во...

Во светот на возрасните е презагадено во секоја смисла. Детската чистина, како што растеме, почнува да се претвора во депонија. Во куќа со новороденче...

Меморијална манифестацијата во чест на Ристо Соколов-Сокол

Вечерва, во 20 часот, во галеријата при домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци, третпат ќе се одржи меморијалната манифестација „Пријателите за Ристо“. Манифестацијата...

Отворена изложбата „Времиња“ на Никола Пијанманов

Во галеријата на Младинскиот културен центар е отворена изложбата „Времиња“ на НикоЛа Пијанманов. На самостојната изложба на сликарот Пијанманов се изложени триесетина слики. Изложбата...

Пијано-маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Наспроти конвенционалниот начин на следење солистички концерти за пијано, кои претпоставуваат посебна подготовка, планирање, концертна сала, програма и слично, овој настан ги пречекува слушателите...

Турците главни купувачи на недвижности

На црногорското приморје главни инвеститори не се повеќе Русите, кои се повлекуваат од овој регион, а на нивно место доаѓаат купувачи од Турција. Новоизградените...

Четири сценарија за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина

Најоптимистичкото сценарио го носи насловот „Зелен бран“ и предвидува дека Белград и Приштина во 2019 година би постигнале спогодба за нормализација на односите Постојат четири...

Како европската привремена финансиска помош го зацврстува јаремот над Грција

Бескрајната грчка сага за јавниот долг ја покажа неспособноста на Европската Унија да се справи со својата неизбежна криза во еврозоната. Осум години по...