Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24312)

Извозот на челик под сериозна закана од мерките на ЕУ и...

Македонија да биде изземена од мерките на Европската Унија за ограничен увоз на челични производи, бидејќи не претставува закана за нивните пазари, ниту може...

Расправата за доверба на Владата ги помести реформските закони

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 11 часот ја закажа седницата за доверба на Владата, побарана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поради што за...

Да се поттикне љубопитноста кај учениците

Ќе се намали употребата на тестовите на знаење. Покрај оценката, предвидени се полугодишни и годишни извештаи за напредувањето на секој ученик Новите наставни програми, кои...

Јаши, Кишињев и Киев различни, но сепак блиски по начинот на...

Каролина Мицевска Пролетно пладне. Сончево, не многу топло, ама сепак погодно за патување. Ние, мала група од околу 20 лица од цела Македонија, го...

Специјален фонд за спас на еврото

Според аналитичарите, за тоа дека еврото не функционира сведочат токму економските показатели: еврото е, како и порано, премногу слабо за Германија и премногу силно...

Време за жртвување или за мудрост

Според аналитичарите, во моментов не е време за храбри изјави на политичарите со кои се изразува подготвеност да се жртвува нешто, туку сега е...

ЕУ не го препознава повампирениот иредентизам во соседството

Иако нашите соседи декларативно се изјаснуваат за добрососедство и градење мерки на доверба, длабоко се забетонирани во своите иредентистички ровови. Тие можеби прават дипломатско-еквилибристички...

Американски бродови кон Сирија, Русија на штрек

Русија ја зголеми борбената подготвеност на црноморската флота, во очекување одмазднички напади против сириската војска, по наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума....

Комуналното претпријатие „Гази Баба 2007“ почна да работи по пријави од...

Од јавното комунално претпријатие „Гази Баба 2007“ известуваат дека покрај секојдневните теренски активности, тие почнале да работат и по пријави од граѓаните. Пријавите од...