12.8 C
Skopje
17.10.2021 - 23:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24311)

И најдоброто сценарио без насмевка е просечен патувачки филм

Сум бил во точно 50 држави од сите континенти. Секоја култура, секоја нација, секое гратче имаат нешто уникатно и посебно, но за мене се...

Објавена книгата „Зад маската на патриотизмот“

Деновиве издавачката куќа „Слово“ од Скопје, ја објави книгата „Зад маската на патриотизмот: анатомија на еден авторитарен режим“ од професорот и поранешен амбасадор Ѓорѓи...

Концерт на Џијан Емин, филхармонијата и на ЗЏМ

Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија, на 12 април (четврток) во 20 часот, ќе одржат електроакустичен концерт на Џијан Емин. На концертот...

Оперски уметници од Австрија ќе гостуваат во МОБ

Ќазим Асотиќ, в.д. директор на Македонска опера и балет, деновиве престојуваше во работна посета во Виена, Австрија. Во текот на неговиот престој оствари средба...

Демир Хисар – град со недоволно истражено културно наследство

Не случајно оваа општина е град на културата на Македонија за 2018 година. Тука се манастирот „Свети Јован Претеча“, црквите „Св. Јован Богослов“ и...

Црковни несогласувања и на Велигден

Црногорскиот владика Михајло остро го осуди однесувањето на Српската православна црква против верниците во Црна Гора. За време на велигденското обраќање митрополитот Михајло рече...

Хрватска продолжува да се вооружува

По одлуката за набавка на 12 борбени авиони „ф-16 барак“ и со 16 извиднички борбени хеликоптери „киова“, Министерството за одбрана на Хрватска почнува со...

Нов обид за здружување на српската опозиција

Сојуз за Србија, новиот опозициски блок, кој би бил предводен од поранешниот градоначалник на Белград Драган Ѓилас, би требало да почне со работа на...

Сите наши дипломати

Дипломати - преку тикви в бостан или што би рекле Србите: грлом у јагоде. Драги читатели, можеби насловов требаше да биде „Сите наши дипломати...

Зошто не ми е грижа за високото образование

Кажете ми една земја во која илјадници луѓе можат 10 години да седат дома, да земаат плата, да им тече пензиски стаж и да...