12.8 C
Skopje
26.5.2019 - 9:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24299)

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните ливерпулски бубачки „Битлси“, Ринго Стар, деновиве беше прогласен за витез во Бакингамската палата, а по церемонијата славниот музичар се пошегува со...

Наши уметници ќе прават фоторепортажа за „2001: одисеја во вселената“

Во Филмскиот музеј во Франкфурт е отворена ретроспективната изложба „2001: одисеја во вселената - 50 години“, во чест на култниот филм на Стенли Кјубрик...

Современи хрватски автори на изложба во Куманово

Во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово е отворена изложбата на дела од 23 современи ликовни уметници од Хрватска...

Премиера на „Кралските копилиња“ во Велешкиот театар

По повод 27 март, Светскиот ден на театарот, театарот „Јордан Х.К.-Џинот“ од Велес премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска продукција „Кралските копилиња“, авторски...

Адам Загајевски: Некои тврдат дека мојата поезија им помага да живеат

Мојот егзил е индивидуален и не е типичен - јас никогаш не сум бил сиромав, ниту гладен! Во 1992-та заминав во Париз, кога во...

Најмалку шест жртви во експлозија во чешка фабрика

Најмалку шест луѓе загинаа во експлозија во фабрика за хемиски производи во Чешка. Портпаролката на противпожарната служба Владимара Керекова изјави дека има и повредени,...

Младите Европејци се помалку религиозни

Најголем дел млади во 12 држави во Европа не се религиозни и ретко одат во црква, што е доказ за тренд на постепено свртување...

Саркози негира дека бил финансиран од Гадафи

Поранешниот француски претседател Никола Саркози им порача на судиите што наредија полициска истрага против него, дека обвинувањата оти примал тајни финансиски средства од Либија...

„Фејсбук“ ја призна грешката, загрижен за претстојните избори во САД

Во скандалот е вмешана и британската компанија „Кембриџ аналитика“, која ги искористила податоците за да помогне во изборниот триумф на актуелниот американски претседател Доналд...