Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24299)

Француска пратеничка со македонско потекло во посета на Македонија

Пратеничката во Националното собрание на француската република и членка на Републиката во движење (РЕМ), политичката партија на претседателот Емануел Макрон, Лилјана Танги, која е...

Температурните промени ги погодуваат болните, но и здравите

Наглите промени на температурите најмногу влијаат на физиолошката состојба на малите деца, чиј организам сѐ уште не е адаптиран на надворешните услови, на младите...

Кина им подготвува контраудар на САД

Она што веќе е очигледно е дека во таквата трговска војна на Америка со Кина, Трамп би останал без поддршка од своите европски сојузници,...

Изгореа и плановите за доизградба на киното „Манаки“

Планот беше новото кино да го има изгледот на старото кино на браќата Милтон и Јанаки Манаки, кое беше изградено во 1923 година, а...

Нова НФ-серија од авторот на „Игра на престолите“

Додека љубителите на „Игра на престолите“ ја чекаат последната сезона од својата омилена серија, се појавија трејлери од новата научнофантастична серија, заснована врз приказна...

По свадба – тапани пред Венецијанската комисија

Венецијанската комисија работи на мислење на сѐ уште неусвоени закони, бидејќи целта на изработеното мислење од страна на комисијата е квалитетно да се подобри...

Рене Зелвегер ќе ја глуми Џуди Гарланд во биографскиот филм

Деновиве почна снимањето на биографскиот филм за Џуди Гарланд, каде што главната улога ја толкува глумицата Рене Зелвегер. Филмот ќе ги прикажува животот и...

Харисон Форд по петти пат Индијана Џонс

Харисон Форд повторно во главна улога во петтото продолжение на серијалот „Индијана Џонс“, кој ќе започне да се снима наредната година во Велика Британија,...

Студен бран во Македонија, дојде Коѕијас

Симболиката со временските услови и студот како да соодветствува со студенилото, празнотијата, апсурдноста на грчките барања и уцени, кои јавноста имаше можност да ги...

На УБК ќе ѝ биде одземен монополот за прислушување

Со пакетот законски решенија за реформа на системот за следење на комуникациите ѝ се одзема монополската улога на УБК, а надлежностите им се распределуваат...