10 C
Skopje
19.10.2020 - 21:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24298)

Законите и расипаното јајце

На едно предавање на часовите по теорија на литературата славниот професор Димитар Митрев говореше за пристапот кон читањето на делата на писателите. Не за...

Законот за јазиците

Минатата седмица во коментарот „Ќе преживее ли Собранието уште еден црн ден“, во врска со донесувањето на контроверзниот Закон за употреба на јазиците, напишав...

Контроверзии околу социјалната мрежа Фејсбук

Фејсбук се соочува со уште еден удар на модерната демократија. Ако од една страна оваа мрежа значеше слобода на говор, денес се креира перцепција...

Технологијата наспроти демократијата

Во ера кога повеќето луѓе вестите ги добиваат преку социјалните медиуми, мафијашките држави и нивните лидери многу лесно ги цензурираат содржините на социјалните медиуми,...

Среден прст за правосудството

Постапката на Саљији, без оглед од што е мотивирана, ги издига на повисоко ниво демократските и морални стандарди во земја во која политичарите очајнички...

Откупот на тутун заврши, просечната цена 217 денари

Откупот на годинашната реколта на тутун заврши, при што се исплатени средства за сите предадени количества. Вкупно се откупени 23.559.122 килограми тутун, со просечна...

Земјоделците сѐ потешко се одлучуваат за осигурување

Бројот на осигурителни полиси во земјоделството е намален за околу 60 отсто. Во 2015 година бројката на полиси била 5.000, а лани се продадени...

Законот за употреба на јазиците влезе во рокот на „џебното вето“

Законот за употреба на јазиците, кој едни го нарекуваат закон за унапредување на албанскиот јазик, а други го прогласуваат за закон со кој се...

Концерт на „Фолтин“ за франкофонијата

Во организација на Францускиот институт во Скопје, вечерва, во 20 часот, во Младинскиот културен центар (кино „Фросина“), ќе се одржи концерт на македонската група...