32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 21:39

Ознака: дмитриј песков

Песков: Путин во најдобри односи беше со Берлускони и Шредер

Путин најблиски односи оджувал со поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони и поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Владимир Путин...

Песков: Притисокот врз европските земји да се откажат од набавка на...

Кремљ денес објави дека притисокот врз некои земји да се откажат од набавка на руската вакцина „Спутник в“ против ковид-19, е без преседан, но...

Сопругата на Навални мора да плати казна поради учество на протест

Рускиот суд ја казни Јулија Навални, сопругата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, со 20.000 рубли (216 евра) за учество на вчерашниот неодобрен протест. Илјадници...

Песков: Путин уште не ја примил вакцината, но тоа нема да...

Одложувањето на одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја прими вакцината против коронавирус на никаков начин нема да има лошо влијание врз руската...

Путин ќе го послуша мислењето на професионалците за вакцината

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го послуша мислењето на професионалците кога ќе донесе одлука за вакцинација, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Општо земено,...

Песков: Новите санкции на ЕУ се непријателски чекор против Русија

Новите санкции на ЕУ кон Русија се намерен непријателски чекор, во кој нема логика, изјави пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - На наше...

Песков: Русија не развива хемиско оружје

Русија не работи на развој или подобрување на какво било хемиско оружје, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Изјавата доаѓа во време на шпекулации дека...

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата работа со ЦИА јавно да...

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол Дмитриј Песков, јави руската новинска агенција ТАСС. - Путин...

Кремљ: Борбените операции во Нагорно-Карабах треба веднаш да се запрат

Повикуваме на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах и целиот процес да се пренесе во политички и дипломатски текови, изјави денеска за новинарите портпаролот...