4.3 C
Skopje
22.1.2021 - 22:44

Ознака: дкск

Антикорупциска ќе го проверува имотот на градоначалници, судии и на функционери

Годишниот план за проверка на имотната состојба и интереси за претстојната 2021 година беше усвоен на денешната 45-та седница на Државната комисија за спречување...

Готовината во анкетните листови на функционерите најтешка за проверка

Еден од најголемите предизвици за Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) претставува утврдување на вистинитоста на пријавената готовина во анкетните листови на функционерите,...

ДКСК бара закон за следење на имотот на функционерите

Префрлањето на имотот под друго име пред стапувањето на функција, ненавременото поднесување и ажурирање на анкетните листови, непостапувањето на институциите при несоодветен сооднос меѓу...

Антикорупциска: Обвинувањата на Иванов се неосновани

Државната комисија за спречување корупција вели дека наводите на поранешниот претседател на државата, Ѓорге Иванов, дека претседателката Билјана Ивановска ја злоупотребува функцијата, се неосновани. -...

Иванов: Предметите против мене не се решени 20 месеци

Поранешниот претседател на државата, Ѓорге Иванов, денес упати писмено барање до претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Биљана Ивановска, за доставување...

Антикорупциска: Се злоупотребува именувањето на в.д. директори во институциите

По поставувањето на голем број в.д. директори во институциите, реагира Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), од каде велат дека не се почитуваат...

Ивановска: Не може уставните судии со Деловник да си го зголемат...

Државната комисија за спречување на корупцијата изрази сомнеж за додатоците на плата за уставните судии кои самите си ги изгласале со промена на Деловникот. Претседателката...

ДКСК: Од Собранието ни доставија бруто-износ од апанажата

Очигледно дека само податоците од Собранието се доставени во бруто износ, но за тоа немаше никакво објаснување во дописот, велат од Државната комисија за...

ДКСК: Кај Ангеловска нема кривична одговорност, но прописите мора да се...

Државната комисија за спречување на корупција не утврдува кривична одговорност, но од етички аспект го покренува прашањето од високо ниво и ќе препорача да...

Антикорупциска ќе испитува дали има судир на интереси кај министерката Ангеловска

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) ќе испитува дали има судир на интереси во врска со постапувањето на министерката за финансии Нина Ангеловска со...

Watch Black Clover (Dub) Episode 43 (https://funimationfree.com/m/vzJY/ep-43) at website https://funimationfree.com funimation plans

Higurashi: When They Cry – Gou Episode 15 at website https://animeplanet.cc. See more anime planet fruits basket