Ознака: дијаспора

Заев разговараше за актуелните прашања со претставниците на дијаспората

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД. Како што соопшти владината прес-служба, на...

Над 540 пријави од дијаспората за гласање на референдумот, најмногу во...

Вкупно 542 пријави заклучно до 13 часот, денеска, доставени се преку веб апликацијата dijaspora.se​c.mk до Државната изборна комисија од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва...

Канцеларија за дијаспора отворена во Македонска Каменица

Македонија ја доби втората канцеларија за дијаспора. После Штип, денес и Македонска Каменица доби простор кој ќе им стои на располагање на сите иселеници...

Адеми ја повика дијаспората масовно да гласа на референдумот

Своето право на глас на претстојниот референдумз закажан за 30-ти септември, македонските иселеници во дијаспората ќе можат да го остварат во дипломатските конзуларни претставништва....

ДИК: Доставена вкупно 251 пријава за гласање во странство

Вкупно 251 пријава од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени заклучно со денеска до 12 часот, преку...

Адеми ја повика дијаспората да се пријави за остварување на гласачкото...

Министерот за дијаспора Едмонд Адеми ја повикува дијаспората до 23 август 2018 година да се пријави за остварување на гласачкото право на престојниот референдум на...

Почнува увидот во Избирачкиот список, пријавување на дијаспората и на набљудувачите...

Од денеска до 23 август почнува да тече еден од клучните рокови за претстојниот есенски референдум за името. Граѓаните ќе може да направат увид...

Дијаспората има рок од две недели да се пријави дали ќе...

Еден од „спорните моменти“ што се појавија во јавноста, во врска со референдумот, беше дали дијаспората треба и дали може да се изјаснува на...

Дијаспората ќе може да гласа на референдумот

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на првата конститутивна седница во нов состав го усвои Правилникот за подготовка, организирање и спроведување на претстојниот референдум закажан...

Се подготвува национална стратегија за дијаспората

Националната стратегија за соработка со дијаспората 2018-2023 е при крај и се очекува да биде донесена до крајот на летото, како прв стратегиски документ...