7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 2:54

Ознака: дијаспора

Парите од дијаспората да се претворат во инвестиции

Иселениците најчесто поседуваат уникатни вештини, но нивните мрежи, економско богатство и влијание остануваат неискористени, најголема корист од работењето во странство се и знаењето и...

Дијаспората незаинтересирана за гласање, партиите уште помалку за неа

Според Ана Дукоска, глобална координаторка на движењето „Ние сме Македонија“ од САД, трендот на опаѓање на заинтересираноста на иселениците за изборите не е новина...

Вкупно 1.781 граѓани ќе гласаат во 32 ДКП-а, најголем број во Венеција,...

Вкупно 1.781 граѓани ќе гласаат во 32 дипломатско – конзуларни претставништва и конзуларни канцеларии на Република Северна Македонија во странство на претстојните претседателски избори,...

Неискористениот потенцијал на дијаспората

Пренасочување на дел од парите на дијаспората од тековната потрошувачка во инвестиции за сите досегашни влади беше голем предизвик, но некаква конкретна акција во...

Никогаш нема да се согласиме со промената на името

МАКЕДОНЦИТЕ ОД САД, АВСТРАЛИЈА, КАНАДА И ОД ЕВРОПА СО ЦВРСТИ СТАВОВИ Македонската дијаспора е на нозе. Велат дека не можат и немаат во план да...

Филип Петровски бара ДИК да му овозможи да собира потписи

Долгогодишниот член на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски бара Државната иборна комисија да му овозможи да собира потписи за кандидатура за претседателските избори, кои треба да...

Апел на Македонците од дијаспората за обединување

Група Македонци од дијаспората испратија писмо до организаторите на „Бојкотирам“ и до неколкумина претставници на партии и поединци што се противат на договорот за...

Во светлината на 11 Октомври, разговори со дијаспората за постреферендумските предизвици...

Мини-анкета на „Нова Македонија“ Референдумот и постреферендумскиот развој на настаните сѐ уште се во фокусот на интересот кај Македонците надвор од Македонија. Сите учесници...

ЦИВИЛ: Атакот врз гласачите во Мелбурн грубо кршење на изборниот молк

Атакот врз гласачите во Мелбурн, постиран и споделуван на социјалните мрежи претставува шокантно, грдо и грубо кршење на изборниот молк и притисок врз гласачите,...

Почнува гласањето на референдумот

На избирачкото место 5050 во Државната изборна комисија (ДИК) денеска за референдумското прашање гласаат 104 членови и заменици-членови на избирачки одбори кои ќе отпатуваат...