30 C
Skopje
19.9.2018 - 17:20

Ознака: дијаспора

Дијаспората не сака да ѝ биде одземен македонскиот идентитет

Никој од Македонија не може да ни каже дека немаме право да се изјаснуваме за македонскиот идентитет затоа што живееме надвор од земјата. Точно...

Увидот во Избирачкиот список и пријавувањето на иселениците завршува на полноќ

До Државната изборна комисија преку веб апликацијата https://dijaspora.sec.mk/ досега се доставени 2.437 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во...

Референдумот ја подели и дијаспората

Ставовите на македонските државјани во странство само ја отсликуваат ситуацијата на поделеното општество во земјава, така што, според познавачите, поделбите во дијаспората околу претстојниот...

Македонците во Србија ќе избираат членови на Националниот совет на 4 ноември

Српскиот министер за државна управа и локална самоуправа Бранко Ружиќ денеска ги распиша изборите за националните совети за малцинствата во Србија, за 4 ноември,...

Заев разговараше за актуелните прашања со претставниците на дијаспората

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД. Како што соопшти владината прес-служба, на...

Над 540 пријави од дијаспората за гласање на референдумот, најмногу во...

Вкупно 542 пријави заклучно до 13 часот, денеска, доставени се преку веб апликацијата dijaspora.se​c.mk до Државната изборна комисија од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва...

Канцеларија за дијаспора отворена во Македонска Каменица

Македонија ја доби втората канцеларија за дијаспора. После Штип, денес и Македонска Каменица доби простор кој ќе им стои на располагање на сите иселеници...

Адеми ја повика дијаспората масовно да гласа на референдумот

Своето право на глас на претстојниот референдумз закажан за 30-ти септември, македонските иселеници во дијаспората ќе можат да го остварат во дипломатските конзуларни претставништва....

ДИК: Доставена вкупно 251 пријава за гласање во странство

Вкупно 251 пријава од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени заклучно со денеска до 12 часот, преку...

Адеми ја повика дијаспората да се пријави за остварување на гласачкото...

Министерот за дијаспора Едмонд Адеми ја повикува дијаспората до 23 август 2018 година да се пријави за остварување на гласачкото право на престојниот референдум на...