11 C
Skopje
21.2.2019 - 11:33

Ознака: Дијалог

Москва предупредува на ситуацијата во Венецуела

Шефот на руската дипломатија ја повика меѓународната заедница да поддржи дијалог во Венецуела, а не да поставува ултиматуми Меѓународната заедница е должна противниците во Венецуела...

Новите преговори меѓу САД и Северна Кореја најверојатно во Панмунџом

САД и Северна Кореја, најверојатно, ќе го продолжат дијалогот во пограничното село во тампон-зоната меѓу двете Кореи, Панмунџом, изјавија за јужнокорејски медиуми извори запознаени...

Рама: Албанија го поддржува дијалогот Косово-Србија

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва во обраќањето пред дипломатскиот кор во Тирана изјави дека неговата земја го поддржува дијалогот Косово-Србија и оти него треба...

Вучиќ го одби новиот план на Брисел

Брисел го губи статусот на посредник во дијалогот со Приштина и го урива сопствениот кредибилитет, соопштуваат српски владини функционери Српските власти го одбиле новиот предлог...

Вучиќ: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е прекинат поради неформирањето на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со шефот на Делегацијата на ЕП на парламентарниот одбор за стабилизација и асоцијација на ЕУ-Србија Едуард Кукан, меѓу...

Приштина го загрозува дијалогот со Белград

Донесувањето закони за формирање војска на Косово е еден психолошко-пропаганден момент, кој им дава тежина на преговорите со Белград, и претставува истакнување јасен став...

Дијалогот во Брисел „вергла“ во место

Дијалогот меѓу Србија и Косово за нормализација на односите не е забрзан, наспроти оптимистичките изјави на Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија за...

Заев: Отворен сум за дијалог

Секогаш сум бил за дијалог и изнаоѓање на решенија преку разговор. Премногу има поделби во Македонија и сите знаеме дека треба да си простиме....

„Газета Експрес“: Блокиран дијалогот Белград-Приштина

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне...

Вучиќ: Приштина не сака да разговара за ниту едно суштинско прашање

Гледам дека албанските официјални претставници од Косово не сакаат да зборуваат за Заедницата на српски општини, ниту за Северот, ниту за Газивода... Се чини...