16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 13:01

Ознака: Дијалог

За Бугарија изјавите и ветувањата во дијалогот со Македонија повеќе не...

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно-обврзувачки решенија што ќе доведат до одржливи и неповратни...

ЕУ: Немаме друга опција освен дијалог со талибанците

ЕУ нема друга опција освен да разговара со талибанците во Авганистан, изјави денеска високиот европски претставник за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел. Обраќајќи им...

Русија ќе гради дијалог со САД врз основа на практичните чекори...

Русија нема да го прекине дијалогот со САД и ќе ги гради односите врз основа на практичните чекори на Вашингтон, изјави портпаролката на руското...

Харадинај: Дијалог со Србија само со посредство на САД

Дијалогот Приштина-Белград не треба да продолжи без присуство на Соединетите Американски Држави вели поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај во интервју за албанската Ора...

Дијалог за постепено укинување на употребата на јагленот на Западен Балкан

Неделава започнува иницијативата за постепено исфрлање на јагленот и премин кон одржливи извори на енергија во Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и...

Ердоган и Мицотакис се согласија да продолжат со дијалогот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека се согласил со грчкиот премиер за продолжување на дијалогот меѓу двете земји околу спорните прашања. Ердоган, кој...

Телефонски разговор меѓу Заев и Јанев – Дијалогот носи решенија

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со новиот бугарски премиер Стефан Јанев. Како што информираат од владината прес-служба. Заев на соговорникот му го честитал...

Балкански дијалог меѓу „слепи и глуви“

Во досегашната историја на Балканот имало многу примери кога одредени национални лидери ја искажувале неподготвеноста да се направи отстапка со поставување невозможни услови или...

Реторика на уцена што не остава место за дијалог

Со меморандумот, Бугарија се поставува како „засегната“ земја-членка на ЕУ, апелира до сите членки да ја поддржат во нејзините барања да се спроведе „строга,...

Продолжува дијалогот меѓу Србија и Косово по пауза од една и...

Европската комисија го најави продолжувањето на дијалогот меѓу Србија и Косово во недела, на 12 јули, кој беше прекинат во ноември 2018 година. Портпаролот на...