13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:34

Ознака: дитмир бушати

Мета не потпиша уредба за смена на министерот Бушати

Албанскиот претседател Илир Мета, еден ден по доставувањето на предлогот за нови министри во Владата од страна на премиерот Еди Рама, денеска потпиша уредба...

Заев-Бушати: Охрабрувачка е поддршката на лидерите од регионот за заокружување на...

Во пресрет на утрешната, официјална посета на Република Македонија, премиерот Зоран Заев денеска го прими министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија,...

Бушати против корекции на граници

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, на средбата со претставниците на политичките партии на Албанците од Прешевска Долина, ставил до знаење дека Албанија не...

Шефот на дипломатијата Бушати главен албански преговарач со ЕУ

Министерот за Европа и шеф на дипломатијата, Дитмир Бушати е назначен за главен преповарач со Европска унија, откако вчера Албанија го почна процесот на...

Исполнети условите за почеток на преговорите со ЕУ

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати изјави дека Албанија ги завршила зададените обврски и оти е подготвена за почеток на преговорите за членство во...

Судот во Тирана бара да се поведе постапка против албански министер...

Административниот суд во Тирана пресуди во корист на Македонците во Албанија, поништувајќи ја одлуката на Комесарот за заштита од дискриминација и му наложи на...