20.8 C
Skopje
6.6.2020 - 17:33

Ознака: дискриминација

Мрежа за заштита од дискриминација: Не постои јавен интерес во објавување...

Не постои јавен интерес во објавување на имињата на заболените од коронавирус, смета Мрежата за заштита од дискриминација. - Личните податоци на пациентите заболени од...

Не ги навредувајте и повредувајте самохраните мајки

Граѓанската организација за унапредување на правата на еднородителските семејства, во најголема мера на самохраните мајки „Една може!“, изминатиов месец беше дел од глобалното мото...

Допингот на дискриминацијата во медиумите е класична политичка злоупотреба

Разговор со Рашела Мизрахи, техничка министерка за труд и социјална политика Според Пржинскиот договор, суштината на функционирањето на техничката влада е да се спречи институционална...

Бугарија 13 пати е осудена во Стразбур за дискриминација на Македонците

Тешкиот инцидент со расистички скандирања и фашистички поздрави од страна на група навивачи на фудбалската репрезентација на Бугарија на мечот против Англија на стадионот...

За дискриминацијата и негаторската бугарска политика во 21 век

Александра Ѓуркова Овие денови од Софија се огласија барањата на бугарските политичари и на т.н. Македонски научен институт во врска со главните обележја на македонската...

Дискриминацијата се јавува во работните односи, здравството, образованието…

Хелсиншкиот комитет го објави годишниот информатор за дискриминација за 2018 година. Според добиените податоци како најчести основи за кои граѓаните сметаат дека биле дискриминирани...

Летна (дебела) тема

Колумнава ја пишувам многу порано поради семејни причини. Kакво и да биде следното продолжение на сапунската истражна Касандра-серија и/или на политичката, каква и нова...

Посебните училишта сегрегираат

(Повод: Новиот предлог-закон за основно образование во однос на вклучувањето на учениците со попреченост во редовната настава) Мрежата за заштита од дискриминација ја поздравува заложбата...

Симболичните казни не ја намалуваат дискриминацијата

Како држава како да назадуваме во сè, па треба допрва да учиме за солидарност и толеранција, како и за борбата за праведни и инклузивни...

Дискриминација и нееднаквост во срцето на Европа

Борбата против нееднаквостa и дискриминацијата во европските институции е бавна и таа е одраз на често игнорираната структурна дискриминација во земјите на ЕУ, велат...