10.5 C
Skopje
23.5.2019 - 5:21

Ознака: дипломат

Може ли да пропадне договорот со Грција?

Надежта секогаш последна умира. Зошто да сме исклучок во вакви, трагични мигови за македонскиот народ? Силен е впечатокот дека полошо не може да биде...

Русија протера словачки дипломат

Русија го возвраќа ударот на Словачка и прогласи словачко воено атеше за „перосона нон грата“, како одговор на протерувањето на руските дипломати од Словачка...

Економски развојни модели

Во ерата на глобализацијата се профилираа два економски модели: моделот на американските неолиберали и економскиот модел на Германија. Главен идеолог на глобализацијата на светската економија...

Кога дипломатот е деспот

Кристофер Хил е човекот што во 2015 година изјави дека никој не може и не смее да ѝ го промени името на Македонија. Баш...

Деспотот и дипломатот

Ако се вратиме наназад во 2005 година, кога бев главен преговарач на САД во шестстраните преговори за севернокорејската нуклеарна програма, ги разгледував инструкциите што...

Малески: Руското поведение ја турка Македонија во сојузот со другите западни...

Руското поведение ја турка Македонија во сојузот со другите западни демократии и Македонија мора да земе страна, изјави првиот министер за надворешни работи на...

Руска амбасада: Македонија ќе ги носи последиците од протерувањето руски...

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство...