24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 23:55

Ознака: дипломатски спор

Во дијалогот со Бугарија имаме црвени линии за кои не се...

Заев пред амбасадорите на земјите членки на ЕУ Во просториите на Владата вчера се одржа редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на државите-членки...

Каракачанов: Бугарија ќе каже дека не е време за меѓувладина конференција

Ќе кажеме дека не е време да се закаже прва меѓувладина конференција, изјавил бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов за телевизија „Европа“,...

Повторното водење на балканските војни не води во „ветената земја“

Историските спорови помеѓу балканските нации ретко добиваат постојано решение. Во повеќето случаи засегнатите држави доаѓаат до привремени солуции, како на пример, барањето меѓународна арбитража,...

Заврши дипломатскиот спор меѓу САД и ЕУ

САД ставија крај на спорот со Европската унија во врска со дипломатскиот протокол, изјави денеска американскиот амбасадор во ЕУ Гордон Сондланд и додаде дека...