Ознака: дипломати

Спорот е потеклото на македонскиот јазик, а не кодификацијата

Бугарската агенцијата БГНЕС објави дека предлогот решение на португалскиот министер за надворешни работи, Аугусто Сантош Силва и еврокомесарот за соседска политика Оливер Вархеји предвидува...

Кремљ: Десет американски дипломати ја напуштаат Москва

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денес соопшти дека 10 американски дипломати мора да ја напуштат Москва. Ова е контра мерка од Русија на...

Русија реагира по протерувањето на дипломатите од Бугарија

Бугарија одлучи да протера двајца руски дипломати за кои има сомнение дека шпионирале за Москва. - Бугарското Министерство за надворешни работи прогласи двајца дипломати на...

Полска со реакција откако Русија протера нејзин дипломат, бара одлуката да...

Полска го повикала рускиот амбасадор на консултации поради протерувањето на полскиот дипломат, кој е обвинет за учество во протестите за поддршка на затворениот опозиционер...

Бразил ги прогласи за персона нон грата сите дипломати од Венецуела

Министерството за надворешни работи на Бразил ги прогласи сите дипломати од Венецуела, кои го претставуваат режимот на претседателот Николас Мадуро, за персона нон грата,...

Дипломатите од ЕУ во „медените“ разузнавачки замки

Дамите шпиони поуспешни од агентот 007 „Медените стапици“ и натаму се омилено заведувачко разузнавачко оружје во центарот на Европската Унија - Брисел. Шпионките со кратки...

Растат тензиите меѓу Москва и Прага – Русија протера двајца чешки...

Русија денеска прогласи за непожелни двајца чешки дипломати, а таа одлука всушност е одговор на Москва на одлуката на Прага, претходно овој месец да...

Британија се плаши од прекин на специјалниот однос со САД

Бивши британски дипломати се загрижени дека специјалниот однос меѓу Британија и САД ќе биде уништен ако Трамп биде реизбран, но исто така се сомневаат...

Ел Салвадор нареди на дипломатите од Венецуела да ја напуштат земјата

Ел Салвадор им нареди на дипломатите oд Венецуела да ја напуштат државата за 48 часа, соопштија властите. Како што се наведува, одлука е во согласност...

Се стеснува кругот на лица со пристап до државни тајни

Увид во доверливи документи сега имаат голем број пратеници, полицајци, војници, дипломати... и во тој контекст ограничувањето на овој број, според експертите, е за...