-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 5:34

Ознака: дипломатија

Никој не му верува на Иранецот што ужива во американско кафе

Њујорк Тајмс Министерот за надворешни работи на Иран, Мухамед Џавад Зариф, се најде на удар на критиките на Техеран и на Вашингтон бидејќи пропаѓа нуклеарниот...

Маратонското заседавање на европските лидери прекинато без договор

Лидерите на Европската Унија, денес околу пладне, го прекинаа состанокот во Брисел без резултати за изборот на водачите на ЕУ. Тие планираат да се сретнат...

Сореиде: Географски сме раздвоени, но ќе бидеме соседи на масата во...

Благодарност за ратификацијата на пристапниот протокол за нашето членство во НАТО упати министерот за надворешни работи, Никола Димитров до министерката за надворешни работи на...

Македонија секогаш ќе ја има поддршката на Вишеградската група

Македонија може да смета на поддршката на четирите земји-членки на Вишеградската група на нејзиниот пат кон членство во Европската унија. Овој став го изнесоа...

Дипломатскиот кор на кафе во Скопската чаршија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик-градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи, во рамки на кампањата на Секретаријатот за...

ЕУ се заплетка во сопствените заткулисни договори

Изборот за водечките функции во ЕУ се врши со демократски процес, кој истовремено претставува тајновит, заткулисен договор, како што демонстрираше Европскиот совет завчера, кога...

Превирања и поделби околу водечките функции во ЕУ

Лидерите на ЕУ ќе се сретнат повторно на 30 јуни со цел да донесат одлука за водечките функции во Унијата, откако вчера не успеаја...

Европскиот сон на Макрон ја држи Македонија во заложништво?

Францускиот претседател Емануел Макрон се соочува со обвинувања оти ја држи Македонија „во заложништво“, со цел да го реализира сопствениот сон за поблиска интеграција...

Си Џинпинг и Ким Јонг-ун испраќаат заедничка порака до САД

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во историска дводневна посета на Северна Кореја. Станува збор за прва посета на кинески лидер во изминатите 14 години....

САД силно веруваат дека Македонија заслужува датум за преговори

САД силно веруваат дека Северна Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ во најбрз можен рок, кажа в.д. амбасадорката на САД во земјава Микаела...