Ознака: дипломатија

Кина го возврати ударот

Кина нареди затворање на американскиот конзулат во југозападниот град Ченгду, во најновата ескалација на односите меѓу двете земји. Кина вели дека овој потег е „неопходен...

Затворањето на кинескиот конзулат во Хјустон отвора нов конфликт меѓу ривалските...

Автори: Роби Грамер, Ејми Мекинон Ова е најновата ескалација во билатералните односи во кои владејат силни тензии Форин полиси Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп нареди да...

Пластелин-дипломатија

Луѓето и политиките се важни основи на која било организација. Политиките се важна рамка, бидејќи тие содржат визии на организацијата. Затоа е нужно политиките...

Заев: Преспа станува синоним за успехот на дипломатијата и дијалогот во...

Преспа станува синоним за успехот на дипломатијата и дијалогот во меѓународната политика, а за нас дома тоа е Договорот кој го потврди македонскиот идентитет,...

На Северна Кореја не ѝ е гајле за ништо

Северна Кореја во изминативе неколку дена повторно се најде во центарот на светското внимание, но секако, како по обичај, поради погрешни причини. Северна Кореја...

Бугарскиот дипломат Григор Начович за македонските работи

Непосредно пред Илинденското востание, бугарскиот политичар Григор Начович неколку пати се обидел да се сретне со еден од основачите и раководителите на ВМРО-Христо Татарчев,...

Наградата „Дипломат на годината“ доделена на членови на Кризниот штаб за...

Дипломатите Елеонора Тодоровска, Миа Димитровска, Јумни Сали, Драган Богдановски, Агим Муртезани, Срѓан Хаџи-Николов, Катина Георгиев, Бекри Ајдини, Бони Цветановска, Сашка Талевска, Решат Бериша, Есат...

Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На заедничката прес-конференција со министерот за...

Петер Сијарто во работна посета на Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе пристигне во работна посета на земјава, за време на...

Трудо работи од дома исто како и вие: Се бори со...

Активностите на канадскиот Џастин Трудо неделава, ќе бидат забележани во канадските учебници по историја. Тој во состојба на пандемија од коронавирус ја затвори границата...