10 C
Skopje
19.10.2020 - 22:46

Ознака: дипломатија

Деталите од историскиот договор помеѓу Израел и ОАЕ се нејасни, но...

Договорот за воспоставување формални дипломатски врски, колку и да е историски, сепак нема да влијае врз регионот Економист Ова беше важен, но некако, на крајот разочарувачки...

На Холивуд му снемуваат негативци

Стравот од авторитарните режими ја турка филмската индустрија кон автоцензура Тоа што ги издвојува САД од остатокот од светот, секогаш била т.н. „мека моќ“. Совјетите...

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Денеска се навршуваат три години откако тогашниот премиер Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство,...

Кина го возврати ударот

Кина нареди затворање на американскиот конзулат во југозападниот град Ченгду, во најновата ескалација на односите меѓу двете земји. Кина вели дека овој потег е „неопходен...

Затворањето на кинескиот конзулат во Хјустон отвора нов конфликт меѓу ривалските...

Автори: Роби Грамер, Ејми Мекинон Ова е најновата ескалација во билатералните односи во кои владејат силни тензии Форин полиси Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп нареди да...

Пластелин-дипломатија

Луѓето и политиките се важни основи на која било организација. Политиките се важна рамка, бидејќи тие содржат визии на организацијата. Затоа е нужно политиките...

Заев: Преспа станува синоним за успехот на дипломатијата и дијалогот во...

Преспа станува синоним за успехот на дипломатијата и дијалогот во меѓународната политика, а за нас дома тоа е Договорот кој го потврди македонскиот идентитет,...

На Северна Кореја не ѝ е гајле за ништо

Северна Кореја во изминативе неколку дена повторно се најде во центарот на светското внимание, но секако, како по обичај, поради погрешни причини. Северна Кореја...

Бугарскиот дипломат Григор Начович за македонските работи

Непосредно пред Илинденското востание, бугарскиот политичар Григор Начович неколку пати се обидел да се сретне со еден од основачите и раководителите на ВМРО-Христо Татарчев,...

Наградата „Дипломат на годината“ доделена на членови на Кризниот штаб за...

Дипломатите Елеонора Тодоровска, Миа Димитровска, Јумни Сали, Драган Богдановски, Агим Муртезани, Срѓан Хаџи-Николов, Катина Георгиев, Бекри Ајдини, Бони Цветановска, Сашка Талевска, Решат Бериша, Есат...