-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 11:31

Ознака: дипломатија

Ципрас: Кога ќе има придобивки, сите ќе ја сфатат штетата што...

Кога ќе успееме да го зголемиме приливот на туристи, да унапредуваме и проимовираме важни проекти, како оние од железничкиот сообраќај и патниот сообраќај, тогаш...

Премиерско селфи

Македонскиот премиер Зоран Заев срдечно го пречека неговиот грчки колега Алексис Ципрас на платото пред Владата, каде што двајцата лидери направија заедничка селфи-фотографија.

Следете го во живо пристигнувањето на грчкиот премиер Ципрас

Церемонијата за пристигнување на Алексис Ципрас и грчката владина делегација на Аеродромот Скопје, ќе биде скратена поради доцнење на авионот на грчкиот премиерот. Следете...

Ципрас доаѓа во Скопје за да го спаси Преспанскиот договор

Њу Јуроп Опстанокот на Преспанскиот договор зависи од тоа колку Заев ќе допре до грчката јавност, која ги поддржува другите партии, настрана од СИРИЗА Грчкиот премиер...

За што ќе разговараат Заев и Ципрас?

Ќе разговараме за преку 30 прашања од сите области важни за двете земји, особено за економските зашто ќе има средба на стопанските комори од...

Привидниот мир помеѓу соседите разнишан на летот за Агатониси

Турбулетните односи помеѓу Грција и Турција повторно се заоструваат поради низа настани и меѓусебни обвинувања, што е помалку неочекувано, откако лидерите на двете држави...

Турција и отуѓените сојузници се наоѓаат пред преломен момент

Реџеп Таип Ердоган дојде на власт во 2003 година, нудејќи стабилно водство, нов поттик кон членството во Европската Унија (ЕУ) и погоден пристап за...

Приватната идеја за разграничување станува државна српска политика!

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ призна дека се залага за разграничување со Косово, а за тоа бил согласен и претседателот на Србија...

Инаетот на Косовците го загрозува пријателството со САД

Одбивањето на косовските власти за укинување на царинските такси за производите од Србија и од БиХ, го загрозува пријателството со САД, пренесува косовскиот интернет-портал...

Италија се обидува да ја „оживее“ Европа преку шок-терапија

Дипломатската војна со Франција и барањата за промени во НАТО се чини дека спаѓаат во италијанскиот обид за „протресување“ на Европа, за кој италијанскиот...