3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 20:48

Ознака: дипломатија

Поделбите предизвикани од Преспанскиот договор актуелни и на првата годишнина

Преспанскиот договор се уште предизвикува поделени мислења во Македонија и во Грција, една година по потпишувањето од спогодбата, според пишувањата на медиумите од регионот....

Неуспехот се плаќа со живот во смртоносната дипломатија на Северна Кореја?

Северна Кореја во март го егзекутираше поранешниот пратеник задолжен за нуклеарни прашања со САД, Ким Хиок Чол, и други четири официјални претставници во Министерството...

Русија ги повика покровителите на Косово да ги вразумат своите штитеници

Министерството за надворешни работи на Русија ги окарактеризира упадот на косовските специјални сили во српските општини и апсењето на Србите како уште една во...

Американската „војна на зборови“ со Иран се води по познат шаблон

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија против...

Разбирањето на туѓите црвени линии ќе спречи повторување на грешките на...

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на најлошите...

Самосликот и политиката, естрада или дипломатија

Понесени од генералниот заклучок дека кој не добива лајкови, не добива ниту гласови, политичарите со сите сили се трудат да го задржат интересот од...

Ципрас: Кога ќе има придобивки, сите ќе ја сфатат штетата што...

Кога ќе успееме да го зголемиме приливот на туристи, да унапредуваме и проимовираме важни проекти, како оние од железничкиот сообраќај и патниот сообраќај, тогаш...

Премиерско селфи

Македонскиот премиер Зоран Заев срдечно го пречека неговиот грчки колега Алексис Ципрас на платото пред Владата, каде што двајцата лидери направија заедничка селфи-фотографија.

Следете го во живо пристигнувањето на грчкиот премиер Ципрас

Церемонијата за пристигнување на Алексис Ципрас и грчката владина делегација на Аеродромот Скопје, ќе биде скратена поради доцнење на авионот на грчкиот премиерот. Следете...

Ципрас доаѓа во Скопје за да го спаси Преспанскиот договор

Њу Јуроп Опстанокот на Преспанскиот договор зависи од тоа колку Заев ќе допре до грчката јавност, која ги поддржува другите партии, настрана од СИРИЗА Грчкиот премиер...