Ознака: дипломатија

Делчињата од македонско-бугарската сложувалка се на маса, треба само уште да...

Според шефот на австриската дипломатија Александар Шаленберг Европската Унија се наоѓа пред огромна геостратешка одлука. Најважниот инструмент против оваа војна на европско тло е перспективата...

Македонија протерува уште шест руски дипломати

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, кому му беше врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати...

Песков: Протерувањето на руски дипломати од Европа ја усложнува комуникацијата

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, протерувањето на руски дипломати од европските држави го оцени како „кратковидост“, со што ќе се усложни комуникацијата. – Стеснувањето на...

Никој не разговара со Путин како Макрон

Ниту еден друг лидер не поминува толку време во разговори со рускиот претседател Владимир Путин како неговиот колега Емануел Макрон, со кого разговораа 11...

Османи: Имам пратено 21 амбасадор, од кои над 70 проценти се...

Ако во некое поле откако сум на функцијата имам постигнато најмногу, тоа е токму во упатувањето на амбасадори и конзули, бидејќи направивме голем исчекор...

Можниот самит на Бајден и Путин заплеткан во телефонските разговори

Американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин начелно се согласија за самит за Украина, што најверојатно е можен пат за излез од...

МНР ќе ги проверува сите именувања на амбасадори во изминатите 15...

Министерството за надворешни работи (МНР) во врска со последните изјави на претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика за именувањата и упатувањата на дипломати...

Јањатов: Потешко е да се биде конзул, потребна е специјализација, мора...

Шпекулациите во медиумите поврзани со назначувањето на нов кадар во македонските дипломатско-конзуларни претставништва предизвикаа бурна реакција во јавноста и го отворија прашањето какви критериуми...

МНР: Засега не се предвидува замена на генералниот конзул во Њујорк

Македонија има генерален конзул во Њујорк и засега не се предвидува негова предвремена замена, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР) реагирајќи по повод шпекулациите...

Дефинирани приоритетните политички прашања помеѓу Скопје и Софија

Неделава продолжува интензивниот дијалог меѓу работните групи на Македонија и Бугарија, кои ги договорија премиерите на двете земји Димитар Ковачевски и Кирил Петков. По...