5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 11:23

Ознака: дипломатија

Рускиот рулет на Емануел Макрон

Францускиот лидер сака да оствари контакт со Москва за ЕУ да не зависи во толку голема мера од САД Авторка: Рим Момтаз Политико Секогаш полн со самодоверба,...

Амбасадори или губернатори

Со години странските дипломатски претставници си земаат за право директно да влијаат на клучни одлуки за државата. Кој им го дозволува тоа и од...

Блискиот Исток и Балканот ја искусија неконвенционалната дипломатија на Трамп

Волстрит џурнал Автор: Редакција на „Волстрит џурнал“ Неконвенционалната дипломатија на Трамп веќе се забележува во Израел и на Балканот Од медиумското известување за блискоисточните мировни напори на...

Бугарија ќе протера руски дипломати поради обвиненија за шпионирање?

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија веројатно ќе протера двајца руски дипломати поради обвиненија за шпионирање. - Добивме писма со обвиненија...

Процентуална, односно правична за(с)тапеност

(Повод: Рамковните вработувања од дипломатијата до противпожарните служби.) По двегодишно доцнење во покривањето на дипломатската мрежа, деновиве претседателот Стево Пендаровски изјави дека со новите предлози...

Посетата на Дендиас е сигнал на нова ера во меѓусебните односи

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на Македонија. На средбата беа...

Дипломатија за губитници: „Еве ти го на“ за ЕУ

По сѐ, повеќе од јасно е дека надворешната политика на оваа власт е „лоша“, и многумина сметаат дека е. Ај што е лоша, не...

Ќе се забрза процесот за пополнување на клучните амбасадорски места

Процесот за пополнување на клучните амбасадорски места, како што е амбасадорското место во НАТО, ќе се забрза, според најавите на премиерот Зоран Заев кој...

Палмер на средба со Заев, по советувањето за американските амбасадори

Помошник-државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на средба со премиерот Зоран Заев во Владата. Палмер вчера оствари...

Палмер ќе ја теши Македонија по француското вето

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска ќе престојува во работна посета на земјава. Од Министерството за надворешни работи информираа...