-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 11:17

Ознака: диносаурус

Кога се појавиле првите диносауруси?

Ајде да видиме... Првите диносауруси за кои се знае се појавиле во периодот тријас, пред околу 230 милиони години, во Јужна Америка и на југот...

„Драгоцено откритие“: Во Полска пронајдени отпечатоци од диносауруси

Стотици фосилни отпечатоци од диносауруси, толку добро сочувани што може да се види дури и отпечаток од лушпеста кожа, се пронајдени во Полска. Тоа...

Најдобро зачуваните отпечатоци од стапала на диносаурус се наоѓаат во Аризона

Просторот во близината на местото Моенава во Аризона, САД, денес изобилува со пустински пејзажи, на кои се наоѓаат стотици отпечатоци од стапала на диносауруси....

Првпат пронајдени фосилни остатоци од пердуви на диносаурус

Пронајдените древни перја покажуваат како малите месојадни диносауруси ги преживувале долгите студени зими во арктичкиот круг пред 118 милиони години Десет добро зачувани фосилни пердуви...

Во Зоолошката во Скопје пристигна диносаурус

Скопската зоолошка градина на својата фејсбук страница го објави пристигнувањето на првиот од трите диносауруси-скулптури на уметникот Андреј Миневски. Оттаму информираат дека оваа метална скулптура...

Скелет на диносаурус продаден на аукција за над два милиона евра

Скелет на теропод, се уште недоволно проучен месојаден диносаурус, стар 150 милиони години, беше продаден за повеќе од два милиона евра на аукција одржана...

Ретки отисоци од диносауруси пронајдени во Шкотска

Десетина ретки отисоци од диносауруси направени пред 170 милиони години се пронајдени на шкотскиот остров Скај. - Колку повеќе го пребаруваме островот Скај, толку повеќе...