14.6 C
Skopje
19.9.2019 - 19:07

Ознака: димитров

Димитров: Редно е ЕУ да донесе позитивна одлука за земјава

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на вториот ден од Бледскиот Стратешки Форум учествуваше на панел дискусија на која порача дека Брисел своите заложби...

Димитров на средба со колегите од земјите-членки на ЕУ

На покана на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини и министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хаависто,...

Проштална средба на Димитров со амбасадорот на Кралството Шведска

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска го прими на проштална средба амбасадорот на Кралството Шведска во Република Македонија, Матс Стафансон, пред завршување на...

Димитров: Слободата на медиумите е мајка на сите слободи

Делегација на Владата составена од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски на покана на...

Димитров: Договорот за пријателство е темел на мостот кој ќе нѐ...

Во Софија се одржа првиот состанок на зедничката меѓувладина комисија со Бугарија, согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, потпишан на 1 август 2017...

Османи и Димитров во Париз на разговори за евроинтеграциите на земјата

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, престојуваа во работна посета на Париз. Двајцата имаа одделни средби...

Преговорите ќе обезбедат продор на европската идеја на Балканот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамките на работната посета на Кралството Белгија денеска...

Романија со голема поддршка за евроинтегративниот процес

На покана на министерот за надворешни работи на Романија, Теодор Мелешкану, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера и денеска престојува во официјална посета...

Димитров во Вашингтон на состанок на министрите за надворешни работи на...

Шефот на дипломатијата Никола Димитров на 3 и 4 април ќе учествува на состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО, што...

Димитров: Преспанскиот договор ги острани пречките со Грција и го отвори...

Преспа отстрани пречка во нашите односи со Грција, но истовремено изгради и мост кон ЕУ интеграцијата на нашата земја. Со Преспанскиот Договор постигнавме нешто...