12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 10:20

Ознака: Димитрис Ѕанакопулос

Ѕанакопулос: Владата има цел Договорот од Преспа да добие над 151...

Целта на Владата е Договорот од Преспа да помине со најмалку 151 глас, технички ова не е потребно, но мојата проценка е дека додека...

Ѕанакопулос: За договорот од Преспа постои мнозинство во грчкиот парламент

Секогаш сметав дека договорот од Преспа, на балансиран, праведен и корисен начин ги решава прашањата што предизвикуваа сомнежи и поделба меѓу нашата земја и...

Ѕанакопулос: Ципрас ќе одлучи кога Преспанскиот договор ќе влезе во грчкиот...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по 18 јануари ќе донесе одлука кога Преспанскиот договор ќе биде поднесен за ратификација во грчкиот Парламент, „до кога се...

Ѕанакопулос: Во соседната земја беше направен историски чекор

Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во...

Ѕанакопулос: Ќе биде навистина штета доколку се загуби оваа голема шанса

Грчката Влада внимателно следи што се случува во соседната земја и ги поддржува напорите за целиот процес да оди напред, затоа што ќе биде...

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа, почитувајќи го својот партнер, но и своите меѓународни обврски, вели портпаролот на грчката Влада и министер без...

Атина најави економски мерки за справување со последиците од пожарот

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос најави дека во рамките на планот за справување со последиците од пожарот, владиниот Кабинет подготвува нови пакет мерки...

Ѕанакопулос: По пожарите во Грција хоспитализирани 64 лица

Од 187 колку што беа вчера, денеска бројот на повредени во катастрофалните пожари во Грција се намали на 64 од кои 11 се во...

Ѕанакопулос: Се најдоа двајца лидери со мозок да стават крај на...

 Конечно се најдоа двајца лидери со малку мозок во нивните глави за да стават конечен крај на спорот, рече портпаролот на грчката влада и...

Атина очекува одлучувачки чекор од Скопје

Топката е на теренот на соседите да го направат одлучувачкиот чекор кон решение, а ние чекаме, вели портпаролот на грчката Влада и министер без...