Ознака: Димитар Ковачевски

Европската геополитичка заедница не е замена за проширувањето на ЕУ

Македонските власти остануваат посветени на процесот на евроинтеграција на земјава и во таа насока и на постигнување договор со Бугарија со цел да нема...

Нема заедничко решение кое може да биде основа за договор со...

На 22 мај нема да има заедничка владина конференција со Бугарија од причина што агендите не го дозволуваат тоа. Во моментов, министерствата за надворешни...

Собранието не може да се смета за супермаркет, вели Ковачевски

Собранието функционира и покрај бојкотот на дел од опозицијата. Дневниот ред на пленарната седница е усвоен, а започна и расправата за избор на уставни...

Ковачевски смета дека треба да има дијалог, но не и средба...

Дијалог меѓу политичките партии треба да има, но средба со опозицијата за предвремени избори не треба да се одржи, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски,...

Ковачевски: Не се врзуваме за датум зашто ни треба обострано прифатено...

Министерствата за надворешните работи на Македонија и Бугарија комуницираат, но немаат усогласено документ кој може да биде основа за носење одлуки во двете држави,...

Македонските евроинтеграции спомнати и на неформалната вечера во Брисел

Премиерот Димнитар Ковачевски, неговите колеги од регионот, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, учествуваа на неформална лидерска вечера организирана од шефот на ЕУ дипломатијата,...

Ковачевски – Данци: Долгорочната соработка продолжува, голема поддршка од Швајцарија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со Патрициа Данци, генерална директорка на Швајцарската агенција за развој и соработка, придружувана од Вероник Улман Марти, амбасадорка...

Уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци ќе бидат скратени од буџетот,...

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва обелодени дека од буџетот ќе бидат скратени дополнителни 100 милиони евра непродуктивни трошоци. – Во моментов, работиме на ребалансот на буџетот....

Ковачевски: Избори ќе има во 2024 година

Со бојкот, не се бојкотираат Владата или Парламентот, туку се бојкотираат граѓаните и компаниите кои имаат интерес од законските решенија што се носат, изјави...

Ковачевски: Сега нашата православна црква е во заедница со сите православни...

Премиерот Димитар Ковачевски упати благодарност до вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј за признавањето на Охридската Архиепископија за канонска. – Иако со овој чин конечниот статус...