Ознака: ДИК

Мицковски: Формирањето на ДИК не е издвоено прашање

Формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) е дел од пакет мерки и не треба да се гледа издвоено. ВМРО-ДПМНЕ ќе изготви закон за амнестија,...

Формирањето на ДИК и референдумот приоритети во следниот период

Формирањето на новиот состав на Државната изборна комисија и одржувањето на референдумот се прашањата на кои во следниот период ќе бидат фокусирани политичките чинители...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други...

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да...

Се чека партиите да се усогласат за ДИК

Иако третирано како процедурална формалност, се чини дека токму формирањето на ДИК би можело да ги загрози роковите за организирање референдум, на крајот од...

Заев: Членовите на ДИК ќе се утврдуваат до крајот на неделава

Верувам дека до крајот на неделата, собраниската Комисија за избори и именувања ќе ги именува членовите на Државната изборна комисија, рече премиерот Зоран Заев...

Прифатени измените на Изборниот законик, ќе се бира привремен состав на...

Собранието денеска во продолжение на 46. седница го донесе Предлог на закон за изменување на Изборниот законик. Законските измени ги поддржаа 80 пратеници, ниту...

Привремен состав на ДИК до средината на јуни

До средината на јуни може да се очекува Државната изборна комисија (ДИК) да добие привремен состав со мандат од шест месеци, додека до крајот...

Цивил повторно поднесе барање за пристап до информации од јавен карактер...

Центарот за слобода-Цивил денеска преку соопштение информира дека повторно поднеле барање за пристап до информации од јавен карактер до Државната изборна комисија.  - Цивил поднесе обновено...