7.9 C
Skopje
15.11.2019 - 2:13

Ознака: ДИК

Мирен изборен ден, без посериозни нарушувања

Одзивот на првиот круг од претседателските избори, кој го соопшти ДИК некаде по 15 часот на редовната прес-конференција, изнесуваше 28,89 отсто од приближно 75...

Охриѓани новиот градоначалник ќе го бираат на 5 мај

Официјалните податоци што ги објави Државната изборна комисија во врска со одржаните предвремени избори за градоначалник покажуваат дека охриѓани идниот градоначалник ќе го добијат...

Деркоски: Изборниот ден помина во добра и мирна атмосфера

Денешниот изборен ден мина во една добра и мирна атмосфера, немаше посериозни забелешки од ниту еден од учесниците во компањата, а немавме ни посериозни...

Излезеноста се зголемила за 6,2 отсто во изминатите два часа

Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 17 часот изнесува 35,13 проценти, според пристигнатите информации до Државната изборна комисија (ДИК) од 79,73 проценти...

Деркоски: Спроведуваме изборен процес, не се занимаваме со дневно-политички шпекулации

Во земјава денеска организираме и спроведуваме изборен процес. Се тече како што треба и е во ред. Со шпекулации од дневно – политички карактер...

ДИК: До 15 часот гласале 396.252 граѓани или 28,89 отсто

До 15 часот вкупно гласале 396.252 граѓани што е 28,89 отсто од вкупно евидентираните во Избирачкиот список. Како што соопшти претседателот на Државната изборна комисија...

ДИК: Одѕивот на гласањето до 13 часот 20,45 отсто

Одѕивот на гласањето на првиот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,45 проценти. Портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска на прес-конференција...

Сајтот на ДИК повторно не работи

Интернет страницата на Државната изборна комисија е вон функција на денот на претседателските избори. Во некои залистоци, каде се поставени претходни резултати од предвремени парламентарни...

ДИК: Излезеноста до 10 часот е 6,05 проценти

Државната изборна комисија денеска на прес-конференција соопшти дека до 10 часот излезеноста на гласачките места е 6,05 проценти. -До ДИК пристигнаа 75,28% од вкупниот број...

Гласањето почна навреме и се одвива тековно и без проблеми

Гласањето на сите избирачки места во земјава во првиот круг од претседателските избори почна навреме. Од Државната изборна комисија информираат дека досега гласањето се...