11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 9:44

Ознака: ДИК

Изборот на ДИК го отвора патот за организирање на есенскиот референдум

Собранието синоќа го избра новиот состав на Државната изборна комисија (ДИК), со што конечно и формално се создаваат услови за организирање и реализирање на...

Собранието го избра составот на ДИК

Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 56. седница со 100 гласа „за“, без ниту еден воздржан и против ги избра претседателот, потпретседателот...

Утврден составот на ДИК, седница на Собранието во 18 часот

Вечерва во 18 часот ќе се оддржи седница на Собранието на Република Македонија на која пратениците ќе треба да го изберат новиот состав на...

Власта и опозицијата постигнаа согласност, седницата за ДИК и референдумот в...

Потпретседателот на Собранието на РМ и пратеник од НСДП, Горан Мисовски, денеска изјави дека е постигната согласност меѓу власта и опозицијата за составот на...

И ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Џафери предлозите за членови на ДИК

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ претпладнево до кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери конечно ги доставила предлозите за членови на ДИК од нивната...

Неизвесно кога ќе се спроведе договореното од лидерската средба

Собранието на Република Македонија синоќа не одржа седница како што беше најавено од кабинетот на претседателот Талат Џафери, на која треба да се спроведе...

Џафери ги чека имињата од партиите за новите членови на ДИК

Во Собранието на Република Македонија речиси два часа се чека Кабинетот на претседателот Талат Џафери да го извести претседателот на Комисијата за прашања на...

Лидерска средба за партиски калкулации

Паралелно со лидерската средба во Клубот на пратениците во Скопје, во Собранието на РМ треба да се најдат на седница пред пратениците измените на...

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан...

Жестока расправа на Комисијата за европски прашања за Изборниот законик

Пратениците од владејачките партии и опозицијата на собрансиката Комисија за европски прашања денеска изнесоа различни ставови дали амандманската расправа за Изборниот законик почнала или не. Претседеталот...