13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 21:45

Ознака: ДИК

Даштевски: До ДИК се стигнати 48 приговори

Гласањето тече добро во поголемиот дел од избирачките места, но на одредени места се појавиле проблеми, соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Александар...

Преку 20 отсто од граѓаните го искористиле гласачкото право до 13...

Излезеноста до 13 часот изнесува 20,56 отсто, според податоците на интернет-страницата на Државната изборна комисија на (ДИК). Досега правото на глас го искористиле вкупно 306.394...

ДИК апелира гласачите да „притиснат повеќе“

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација...

Излезеноста до 11 часот изнесува 10,34 отсто

Излезеноста до 11 часот изнесува 10,34 отсто, според податоците на интернет-страницата на Државната изборна комисија на (ДИК). Досега правото на глас го искористиле вкупно 177.540...

Над три отсто излезеност до 9 часот

Над три отсто од граѓаните досега го искористиле правото на глас на локалните избори, според податоците на интернет-страницата на Државната изборна комисија (ДИК). Претседателот на...

Едукативниот караван на ДИК информираше за гласачките права

Оваа недела, во рамки на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градовите Штип, Струмица, Кавадарци,...

Доверливиот гласачки материјал се дистрибуира до изборните комисии

Државната изборна комисија (ДИК) утринава од Битола почна со преземање и дистрибуција на избирачкиот материјал за претстојните покални избори што ќе се одржат в...

Караванот на Државна изборна комисија ги посети Тетово, Струга, Охрид, Битола...

Караванот на Државната изборна комисија оваа недела ги посети општините Тетово, Струга, Охрид, Битола и Прилеп. Како дел од овогодинешната едукативна и информативна кампања, „Ти...

ДИК ја почна едукативната кампања за претстојните локални избори

Ти си на ред! Излези, гласај! Државната изборна комисија (ДИК) ја започна кампањата „Ти си на ред! Излези, гласај!“, во рамките на претстојните локални избори....

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче...

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и членови на советите на...