12.1 C
Skopje
13.11.2019 - 9:16

Ознака: ДИК

Под кафеанските маси нема ништо ни лидерско ни демократско

Без да навлегуваме во тоа кој што добива или губи во моментов со договорите постигнати на таканаречените лидерски средби, треба да се изрази длабоко...

Седницата за изборниот законик за ДИК презакажана за утре

По речиси еден час расправа, Собранието попладнево го усвои дневниот ред на 53. седница на чиј дневен ред се и измените на Изборниот законик за...

Владата предложи ДИК да се бира со 61 пратеник, наместо со...

Собранието на Република Македонија не успеа да го усвои дневниот ред на 53. седница бидејќи пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, еден по еден, бараат промени...

Владата предлага членовите на ДИК да се бираат со мнозинство од...

Владата во собраниска процедура ги пушти измените на Изборниот законик, потврдуваат од кабинетот на претседателот на македонското Собрание Талат Џафери. Предлогот на Владата е веќе...

Мицковски: Формирањето на ДИК не е издвоено прашање

Формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) е дел од пакет мерки и не треба да се гледа издвоено. ВМРО-ДПМНЕ ќе изготви закон за амнестија,...

Формирањето на ДИК и референдумот приоритети во следниот период

Формирањето на новиот состав на Државната изборна комисија и одржувањето на референдумот се прашањата на кои во следниот период ќе бидат фокусирани политичките чинители...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други...

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да...

Се чека партиите да се усогласат за ДИК

Иако третирано како процедурална формалност, се чини дека токму формирањето на ДИК би можело да ги загрози роковите за организирање референдум, на крајот од...

Заев: Членовите на ДИК ќе се утврдуваат до крајот на неделава

Верувам дека до крајот на неделата, собраниската Комисија за избори и именувања ќе ги именува членовите на Државната изборна комисија, рече премиерот Зоран Заев...

Прифатени измените на Изборниот законик, ќе се бира привремен состав на...

Собранието денеска во продолжение на 46. седница го донесе Предлог на закон за изменување на Изборниот законик. Законските измени ги поддржаа 80 пратеници, ниту...