11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 18:56

Ознака: диктатура

Не сакаме да се будиме во диктатура, не сакаме да живееме...

Мјанмар протестира против воениот удар Демонстрациите во Мјанмар не стивнуваат. Незадоволните граѓани ја парализираа земјата и не планираат да се повлечат и покрај ветувањата за...

Вјачеслав Молотов – човекот кој го преживеа Сталин

Вјачеслав Михајлович Молотов бил еден од најблиските соработници на Сталин и како таков во 1934 година заедно со советскиот диктатор потпишал 3 000 смртни...

Како да се биде диктатор

„Како да се биде диктатор: Култот на личноста во дваесеттиот век“ е последниот научен труд на холандскиот историчар Франк Дикотер, во кој ги истражува...

Култот кон ликот на Ким Јонг-ун се негува меѓу диктатурата и...

Автор: Даг Бендоу Нешенел интерест Северна Кореја несомнено е посебна. Ако ништо друго, барем нејзините докажани постигнувања се еднакви на лажните руски достигнувања кои Павел Чеков...

Ограничувањата на масовните протести во една диктатура

Протестите во Хонгконг веќе ја натераа административната секретарка Кери Лам да го суспендира непосакуваниот закон. Но протестите можат да постигнат ефект само ако се...

И ластовичките може штркови да бидат

Фрштат меѓупартиски дилови и тендери. Администрацијата се полни со партиски безработници, владините кабинети и министерства се натрупаа со активисти чија задача е лов на...