2.8 C
Skopje
27.10.2021 - 11:56

Ознака: „Дизни“

„Дизни“ го реши спорот со Скарлет Јохансон за филмот “Црна вдовица“

Компанијата „Волт Дизни“ и актерката Скарлет Јохансон го решија својот правен спор што произлезе од објавувањето на суперхеројскиот филм на „Марвел“, „Црна вдовица“, соопштија...

Не стивнуваат реакциите по ставот на „Дизни“ за тужбата на Скарлет...

Четири организации заговорници за еднакви можности на жените во филмската индустрија – Women in Film, Los Angeles, ReFrame и Time’s Up – издадоа заедничко...

Холивудска агенција го критикува „Дизни“ во спорот за „Црна вдовица“

Една од најголемите холивудски агенции за таленти во петокот (30 јули) упати остри критики на сметка на филмското студио „Дизни“ во ескалирачкиот јавен спор...

Скарлет Јохансон го тужи „Дизни“ поради стримувањето на „Црна вдовица“

Скарлет Јохансон, ѕвездата на блокбастерот „Црна вдовица“, ја тужи компанијата „Дизни“ за прекршување на договор, откако го емитуваше филмот за суперхероината на својот стриминг-сервис...

„Лука“ – волшебна приказна за растењето на „Дизни“

Анимираниот филм на „Дизни Пиксар“, „Лука“, е сместен во прекрасен приморски град на италијанската ривиера и ја раскажува приказната за едно младо момче што...

„Волт Дизни“ отпушта 28 илјади работници поради пандемијата

Компанијата „Волт Дизни“ отпушта 28.000 работници во САД поради пандемијата на коронавирус. Укинувањата на работните места се однесуваат најмногу во тематските паркови на компанијата,...

Јара Шахиди ќе ја глуми Ѕвончица во „Петар Пан и Венди“

„Петар Пан и Венди“ е најнов римејк на анимирана класика што ќе го прави „Дизни“, кој ја избра црномуреста актерка Јара Шахиди за улогата...

Моќта на носталгијата во време на пандемија

Откако знае за себе Елмили Талбут е голема обожавателка на Дизниевите анимирани филмови. - Израснав во едно изразено дизниево домаќинство, заедно со мојата сестра. И...

„Дизни“ најавува нова анимирана серија „Војна на ѕвездите“

Нова анимирана серија „Војна на ѕвездите“, фокусирана на елитната група клонови, ќе почне да се прикажува на стриминг-платформата на компанијата „Волт Дизни - Дизни...

„Дизни“ продава маски за лице во добротворни цели

„Дизни“ продава маски за лице кои се немедицински и за повеќеократна употреба со ликовите од фимовите на „Дизни“, „Пиксар“, „Марвел“ и од „Војна на...