12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 11:07

Ознака: дизајн

„Скала магазин“ со прва групна изложба во КСП Центар – Јадро

Под слоганот „Затоа што вашата уметност припаѓа во галерија, а не на инстаграм!“ „Скала магазин“ ја претставува првата групна изложбена поставка на авторски дела...

Шестгодишно успешно патување во светот на креативноста и дизајнот

Меѓународниот институт за мода „Изет Цури“ ја завршува академската година со изложбата „Мода во сликарството“ Програмата на институтот е направена според искуствата на водечките светски училишта,...

Како најлесно до луксузен дом

Познатата дизајнерка на ентериер Шерил Ајзен, која уредува луксузни вили и куќи на познати sвезди, советува кои се златните правила при уредувањето на домот...

Розовите лулашки на американско-мексиканската граница прогласени за дизајн на годината

Ако ѕидовите обично се прават да ги разделуваат луѓето оваа инсталација на розови лулашки на американско-мексиканската граница успеа да ги спои луѓето од двете...

Стариот дизајн на Фејсбук целосно исчезнува во септември

Класичниот приказ на Фејсбук, интерфејсот со познатата сина навигациска лента на врвот, ќе исчезне засекогаш во септември. Фејсбук на страницата за поддршка наведува дека сите...

Софата – кралица на дневната соба

Домување Поради тоа што се во тренд, но и поради практичноста денес дневните соби почесто ги опремуваме со аголни гарнитури отколку со двоседи и троседи....

„Хендерсон стримлајнер“ – не толку обичен мотоцикл

Занаетчиство на високо ниво, кое ги комбинира дизајнот арт деко и мотоциклите Мотоциклот „хендерсон стримлајн КЈ“ од 1930 година може да се смета за „ролс...

Велосипедската индустрија се развива со исто темпо како и таа за...

Произведени се тркачки велосипеди за рамни, ридски и етапи на хронометар, сѐ повеќе се употребуваат диск-сопирачки, а полека се пробиваат и тркалата без внатрешна...

Три дена уметност и забава во МОБ

Годинашното издание на „Фешн енд лајфстајл експо“ се одржува на пет сцени, а галеријата на МОБ ќе биде исполнета со 7 паралелни изложби На 20,...

Лојалност значи возење „мини морис“ четириесет и две години

Автомобилот прикажан на фотографиите е „морис минор 1.000“, произведен во 1962 година. Таканаречениот „моги“ е култен британски автомобил и ги поседува сите карактеристики на...