Ознака: дизајнерка

Како 3Д-артист можеш да направиш сѐ што ќе ти падне на...

Дона Урдинов, дизајнерка Дона Урдинов, која вторпат ја доби првата награда на натпреварот „3-Браш скулпт оф“ во Лос Анџелес би сакала да создаде повеќе серии...

Јубилејниот 20-ти „Моден викенд“ со познати имиња, но и со нови...

Под слоганот „Десет години заедно - приказната продолжува“, „Моден викенд - Скопје“ ќе навлезе во втората декада од своето постоење. Честа да го отвори...

Со „Нитка“ младите преку плетење ја оживуваат заборавената традиција

Публиката ќе има можност да ги види финалните производи на „Модниот викенд“, кој ќе се одржи од 1 до 3 ноември во Музејот на...

Во Франција модата се диктира, а во Македонија се адаптира

Високата мода нема улога во општеството. Таа е наменета за мал кругклиентела, принцези, аристократи, буржоазија, секако, и за други личности што можат да си...

„Обој го умот“ со новата колекција на Тошева

Дизајнерката Ирина Тошева ја претстави летната колекција „Иуноја“, преку артистички едиторијал со моќна порака „Обој го умот“. Колекцијата е инспирирана од важноста на менталното...

Кнез со сензуална и софистицирана колекција

Свила, бисери и свилено жерсе се изборот на материјали за новата лимитирана сензуална и софистицирана модна колекција на модната дизајнерка Ивана Кнез, насловена „Би-ми...

Потрошувачите имаат моќ да ја променат модната индустрија

При создавањето една обична маица, таа мора да помине низ неколку раце. Прашајте се за колкава сума работеле сите тие ако вие сега в...

Ирис Апфел – модна икона на 97 години

Светски позната модна икона Ирис Апфел, која има 97 години, потпиша договор со една од најистакнатите светски агенции за модели „ИМГ моделс“. Таа е...

Возбудлива приказна за екстравагантна дизајнерка Вивијан Вествуд

Благодарение на големиот број контроверзии, филмот за дизајнерката е толку динамичен, див и полн со детали што многу впечатливо ги илустрира ликот и делото на...

Позната причината за самоубиството на дизајнерката Кејт Спејд

Модната дизајнерка Кејт Спејд се самоубила, откако паднала во длабока депресија поради семејни проблеми, соопшти порталот ТМЗ. Педесет и пет годишната Спејд не сакала да...