Ознака: дизајнери

Осветлувањето на домот влијае на расположението

Дизајнерите на ентериер велат дека кога ќе дојде време да го реновираме просторот во кој живееме, најдобро е да му пристапиме како да составуваме...

Познатите модни дизајнери донираат маски во болниците

Популарните модни куќи „Гучи“, „Сен Лорен“ и „Баленсијага“ ќе им обезбедат на европските здравствени установи неколку милиони медицински маски како дел од напорите за...

Најчудниот футуристички автомобил направен досега

Низ годините, светските автомобилски дизајнери имаат направено разни чудни автомобили. Еден од најчудните што е направен во изминативе години претставува автомобилот наречен „ло Рес“....

Осум ревии, 28 европски дизајнери, обединета мода на „Моден викенд“

Изминатите три дена публиката можеше да го погледне изложбениот салон „Обединета мода“, собирајќи дваесет и осум интернационални дизајнери и брендови од седумнаесет земји на...

„Моден викенд“ со 28 дизајнери и со брендови од Европа

Традиционално со нови колекции и ревии ќе се претстават како млади и перспективни имиња така и етаблирани ѕвезди од државата и од регионот Изложбен салон...

„Модниот викенд“ ќе обедини 29 дизајнери од Европа

Модни дизајнери од: Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Косово и од...

„Моден викенд Скопје“ ќе обедини 36 регионални и дизајнери од Европа

„Моден викенд Скопје“, кој е дел од интернационалното здружение што го реализира проектот „Обединета мода“, објавува отворен повик за сите домашни и регионални дизајнери,...

„Моден викенд“ обоен со разноликост и автентичност

Со ревиите на „Ерор Колектив“, Сара Реџиќ и Александра Јовановска вчеравечер заврши осумнаесеттото издание на Моден викенд Скопје за сезоната есен-зима 2018/2019 во „Скопје...

Врвни дизајнери и креативци доаѓаат во мај во Скопје

Меѓу нив се: Геерт де Таје од Белгија, креативен и мултинасочен фотограф што прави фотографии за компании како „Сачи енд Сачи“, „Ериксон“, „Тојота“, „Фолксваген“;...

Долче и Габана: По нашата смрт нема да има нов дизајнер

Модните креатори Доменико Долче и Стефано Габана не планираат да ја продадат својата компанија, истакнувајќи дека по нивната смрт никој нема да ги наследи...