Ознака: диего марадона

Аргентински весник: Марадона е погребан без срцето!

Диего Марадона беше погребан далеку од очите на јавноста, а во ковчегот го немало срцето на славниот фудбалер. Оваа информација ја пренесува угледниот аргентински...

Докторот на Марадона обвинет за неговата смрт

Човекот кој до последниот ден беше одговорен за здравјето на Диего Марадона, хирургот Леополд Луке се наоѓа под истрага на Обвинителството поради немарност и...

Погребан Диего Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата, е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи на улиците на аргентинската престолнина се простија...

Огнено збогување со Марадона околу „Сан Паоло“

Неапол со огнена „поворка“ околу својот омилен стадион кој наскоро ќе го носи името на Диего Марадона се простија со аргентинската легенда која остави...

Улиците на Буенос Аирес се претесни за оние што сакаат да...

Улиците на аргентинската престолнина Буенос Аирес се претесни за обожавателите што сакаат да му кажат последно збогум на фудбалскиот ас Диего Армандо Марадона. Ковчегот со...

Шампионот на обесправените не стигна да дрибла и во политиката

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона своевремено изјави дека неговиот херој, покојниот кубански револуционерен лидер Фидел Кастро, кого го сметаше за „втор татко“ и чие...

Светот во солзи се простува од Марадона

  Илјадници љубители на фудбалот ширум светот се простуваат со легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, откако тој почина вчера, додека се опоравуваше од операција...

Во Неапол нема да се спие – тагата за Марадона е...

Иако Марадона имаше статус на легенда во својата родна Аргентина, вистински статус на фудбалски бог имаше во јужна Италија, односно во Неапол, каде што...

Пеле се прости од Марадона: Еден ден на небо заедно ќе...

Бразилската фудбалска легенда Пеле се прости со својот стар пријател Диего Марадона, велејќи дека е жално да се загуби пријател на ваков начин. Марадона почина...

Кој беше Марадона?!

За многумина најголемиот на сите времиња, еден единствен и неповторлив – Диего Марадона. – Полното име му е Диего Армандо Марадона Франко – Роден е на...