10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 19:26

Ознака: дигитални учебници

МОН не отстапува од новиот закон за учебници, реформите почнуваат од...

Подготовката на дигиталните учебници продолжува и покрај повлекувањето на предлог-законот од собраниска процедура. Реформите ќе почнат од септември според утврдениот план во прво и...

Најавена јавна дебата за законот за дигитални учебници, додека иницијативата слави...

Владата најавува дека предлог-законот за дигитални учебници ќе биде ставен на јавна дебата, по што ќе биде доставен до Собранието, додека иницијативата „Учебници и...

МОН: Реформата со дигитални учебници почнува од 1 септември

Реформата во основното образование почнува со новата учебна година во прво и четврто одделение, за што се прават сите потребни подготовки, информираа од Министерството...

Родителите и учениците мора да бидат слушнати дали се подготвени за...

Според народниот правобранител Народниот правобранител, имајќи го предвид јасно изразеното незадоволство од страна на граѓани/родители и ученици во однос на најавената реформа во образованието –...

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави протести

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави дека ќе организира протести низ градовите во внатрешноста, како и протестен марш во Скопје, бидејќи незадоволните граѓани...

Учениците од четврто до деветто и од средно ќе користат дигитални...

На вчерашната владина седница утврдена е содржината на предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование од кој...